Իրանի ԱԳՆ-ն Թեհրանի հետ առանց նախապայմանների բանակցելու պատրաստակամության մասին Վաշինգտոնի հայտարարությունը «բառախաղ» է անվանել, որը չպետք է որպես չափանիշ դիտարկվի գործողությունների համար, հաղորդում է Tasnim-ը:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար բառախաղը եւ թաքնված մտադրությունների արտահայտումը՝ նոր բառերի քողարկման տակ չափանիշ չեն գործողությունների համար: Այդ չափանիշն ավելի շուտ Իրանի ժողովրդի նկատմամբ Վաշինգտոնի ընդհանուր մոտեցման փոփոխություն է», - ասել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աբբաս Մուսավին՝ մեկնաբանելով Մայք Պոմպեոյի հայտարարությունը:
Նրա խոսքով՝ Իրանի վրա առավելագույն ճնշման արշավի շարունակման անհրաժեշտության մասին Պոմպեոյի հայտարարությունը մատնանշում է այն, որ Վաշինգտոնը հետեւում է նույն սխալ մոտեցմանը, ինչպես եւ առաջ:

The Iranian Foreign Ministry called the Washington statement on readiness for talks with Tehran without preconditions a “word play”, which should not be viewed as a criterion for action, Tasnim News reported.
"To the Islamic Republic of Iran, a word-play and expression of hidden intentions under the guise of new words is not a criterion for action; rather, the criterion is a change in Washington’s general approach and actual behavior towards the Iranian nation," Foreign Ministry Spokesman Abbas Mousavi said in response to US Secretary of State Mike Pompeo who said on Sunday that Washington was prepared for unconditional talks with Iran.
According to him, Pompeo’s statement about the need to continue the campaign of maximum pressure on Iran indicates that Washington adheres to the same wrong approach as before.
Earlier Pompeo announced in Switzerland that US is “prepared to engage in a conversation with no preconditions.”