Իրանի ԱԳՆ-ն Թեհրանի հետ առանց նախապայմանների բանակցելու պատրաստակամության մասին Վաշինգտոնի հայտարարությունը «բառախաղ» է անվանել, որը չպետք է որպես չափանիշ դիտարկվի գործողությունների համար, հաղորդում է Tasnim-ը:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար բառախաղը եւ թաքնված մտադրությունների արտահայտումը՝ նոր բառերի քողարկման տակ չափանիշ չեն գործողությունների համար: Այդ չափանիշն ավելի շուտ Իրանի ժողովրդի նկատմամբ Վաշինգտոնի ընդհանուր մոտեցման փոփոխություն է», - ասել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աբբաս Մուսավին՝ մեկնաբանելով Մայք Պոմպեոյի հայտարարությունը:
Նրա խոսքով՝ Իրանի վրա առավելագույն ճնշման արշավի շարունակման անհրաժեշտության մասին Պոմպեոյի հայտարարությունը մատնանշում է այն, որ Վաշինգտոնը հետեւում է նույն սխալ մոտեցմանը, ինչպես եւ առաջ:

МИД Ирана назвал заявление Вашингтона о готовности к переговорам с Тегераном без предусловий «игрой слов»,  которая не должна рассматриваться как критерий для действий, передает Tasnim
«Для Исламской Республики Иран игра слов и выражение скрытых намерений под прикрытием новых слов не являются критерием для действий.  Скорее, этот критерий является изменением общего подхода Вашингтона по отношению к иранской нации», - заявил пресс-секретарь министерства иностранных дел Аббас Мусави, комментируя заявление госсекретаря США Майк Помпео.
По его словам, заявление Помпео о  необходимости продолжения кампании «максимального давления» на Иран указывает на то, что Вашингтон придерживается того же неправильного подхода, что и раньше.
Накануне, госсекретарь США Майк Помпео заявил, что администрация президента страны Дональда Трампа желает поговорить с Ираном без предварительных условий.  При этом он добавил, что Соединенные Штаты продолжат свою кампанию давления на ИРИ.