Հայաստանը Ռուսաստանի եւ Վրաստանի հետ հարաբերություններում առաջնորդվում է արտաքին քաղաքականության համատեղման սկզբունքով։ Այս մասին 2018-ի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ հունիսի 6-ին խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ասել է Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ պատասխանելով ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովում Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի հարցով Երեւանի քվեարկության մասին հարցին։
ԱԳՆ ղեկավարի խոսքով՝ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ ռազմավարական դաշինք ունի, ծավալուն օրակարգ եւ խոր հարաբերություններ։ «Մենք կշարունակենք, եւ դա նշված է կառավարության ծրագրում, ընդլայնել եւ զարգացնել նրա հետ մեր ռազմավարական հարաբերությունները»,- հավաստիացրել է Մնացականյանը։
Միեւնույն ժամանակ, ինչպես նշել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը, Երեւանը նաեւ կարեւոր օրակարգ ունի Թբիլիսիի հետ, որը վերաբերում է տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 4-ին ՄԱԿ ԳՎ 7-րդ նստաշրջանում ընդունվել է բանաձեւ «Աբխազիայից եւ Ցխինվալի շրջանից հարկադրյալ տեղահանվածների եւ փախստականների կարգավիճակի մասին»։ Փաստաթղթի ընդունմանը «կողմ» է քվեարկել 79 պետություն, «դեմ»՝ 15, եւս 57 երկիր, նրանց մեջ՝ Հայաստանը, ձեռնպահ է մնացել։

Armenia is guided by the principle of combining its foreign policy towards Russia and Georgia, Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said on Thursday.
According to him, Armenia has a strategic alliance with Russia, an extensive agenda and deep relations.
“We will continue, and this is indicated in the Government’s program, to expand and develop our strategic relations with it,” FM noted.
At the same time, as the Armenian Foreign Minister noted, Yerevan also has a most important agenda with Tbilisi, which concerns regional stability and security.
On June 4, at the 73rd session of the UN General Assembly, a resolution was adopted on the status of internally displaced persons and refugees from Abkhazia and the Tskhinvali region. The adoption of the document was supported by 79 states, 15 voted against, another 57 countries, including Armenia, abstained.