Երբ հայ ֆուտբոլիստի անունով շապիկներ հագած ֆուտբոլային երկրպագուները հայտնվում են ադրբեջանցի ոստիկանների ուշադրության կենտրոնում, այդ փաստն ամեն ինչ ասում է: Այդ մասին Սանտկ Պետերբուրգում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ադրբեջանցի լրագրողի հարցին:
«Ինչպես արդեն նշել եմ, դա միակ դեպքը չէ: Երբ հայկական ազգանունով Ռուսաստանի քաղաքացին ցանկացել էր Բաքու այցելել, նրան թույլ չէին տվել. դա շատ վատ նշան է: Հայաստանում նման խնդիրներ չեն ծագում. վերջերս, եթե ես չեմ սխալվում, Թուրան ադրբեջանական գործակալության լրագրողն այցելել էր Հայաստան, եւ դա չէր ստեղծել որեւէ խնդիր անվտանգության ոլորտում: Անհրաժեշտ է բացառել այդօրինակ դեպքերը, քանի որ դրանք սրում են իրավիճակը»,-նշել է Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ Բաքվում ադրբեջանցի ոստիկանները կանգնեցրել էին «Արսենալ» անգլիական ակումբի երկրպագուներին, որոնք կրում էին ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանի ազգանվամբ շապիկներ:

When football fans wearing jerseys with the name of an Armenian football player are the focus of Azerbaijani police attention, this fact speaks for itself, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said at a press conference in St. Petersburg, answering the question of an Azerbaijani journalist.
“As I have already noted, this is not a single case. When a Russian citizen having Armenian name wanted to visit Baku, he was banned, and this is a very bad sign. In Armenia, we do have such problems, if I am not mistaken, a journalist from the Azerbaijani Turan agency has recently visited Armenia. There was no security problems. It is necessary to exclude such cases, because they are heating up the situation,” Pashinyan noted.
Azerbaijani police in Baku stopped the fans of Arsenal, who were wearing T-shirts with the name of Henrikh Mkhitaryan on their back.