Facebook սոցիալական ցանցում մարտի 17-ին ստեղծվել է Ճապոնիայում տեղի ունեցած երկրաշարժից տուժած մարդկանց օգնող խումբ։
Խումբը կրում է «Հայաստանը Ճապոնիայի համար. օգնություն ցուցաբերենք Ճապոնիայի բնակիչներին»։ Խումբը հրավիրում է բոլոր նրանց, ովքեր պատրաստ են ապաստան տալ անօթեւան մնացած ճապոնացիներին։
Մարտի 11-ին Ճապոնիայում տեղի էր ունեցել 9 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժ։ Դրան հետեւել էին 6 մագնիտուդ հզորությամբ հետցնցումներ, որոնք պատճառ էին դարձել ցունամիի։ Ոստիկանության տվյալներով, զոհվել է 5200 մարդ, ավելի քան 8600-ն անհետ կորել է։
Երկրաշարժից հետո «Ֆուկուսիմա-1» եւ «Ֆուկուսիմա-2» ԱԷԿ-ում արտակարգ իրավիճակ էր մտցվել, քանի որ շարքից դուրս էին եկել սառեցման համակարգերը։ Կառավարությունը հայտնել էր չորրորդ բլոկում տեղի ունեցած երկու հրդեհների, ինչպես նաեւ հինգերորդ եւ վեցերորդ բլոկներում ջերմաստիճանի բարձրացման մասին։
Նշենք, որ Ճապոնիայում Հայաստանի 30 քաղաքացիներ կան, նրանք տարերքից չեն տուժել։ Հայաստանի ԱԳՆ-ն մշտական կապի մեջ է այդ երկրում Հայաստանի դեսպանատան հետ։

В социальной сети Facebook 17 марта создано сообщество в помощь людям, пострадавшим от мощнейшего землетрясения в Японии.
Сообщество носит название «Армения для Японии: Окажем содействие жителям Японии».
Сообщество приглашает всех, кто готов приютить оставшихся без крова жителей Японии или оказать любую другую помощь.
11 марта в Японии произошло сильнейшее землетрясение силой 9.0 баллов. За ним последовали еще несколько подземных толчков магнитудой более 6,0, которые спровоцировали цунами. Согласно последним данным Полиции, около 5,2 тысячи человек погибли, более 8,6 тысячи числятся пропавшими без вести. При этом основная часть жертв стихии погибла не во время подземных толчков - люди утонули, когда пришло цунами.
После разрушительного землетрясения на АЭС «Фукусима-1» и «Фукусима-2» введен режим чрезвычайной ситуации из-за выхода из строя систем охлаждения. Правительство страны сообщило о двух возгораниях на четвертом блоке АЭС, а также о повышении температуры на пятом и шестом блоках. Отметим, что в Японии находится 30 граждан Армении, во время землетрясения никто из них не пострадал. МИД Армении находится в постоянной связи с посольством Армении в этой стране.