Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն քննադատել է С-400-ի եւ F-35-ի իրավիճակի մասին Պենտագոնի պաշտոնակատար Պատրիկ Շանահանի նամակը F-35 ռմբակոծիչ կործանիչների վարման հմտություններին թուրք օդաչուների ուսուցման ծրագրում Թուրքիայի մասնկացությունը կասեցնելու Վաշինգտոնի որոշումը Անկարայի կողմից С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի ձեռքբերման պատճառով: Այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով NTV հեռուստաալիքի եթերում նախարարի հայտարարությանը:
«Շանահանի նամակի ոճն անընդունելի է: Թուրքիան արդեն ՌԴ-ից գնել է C-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգերը: Նման նամակներով անհնար է ստիպել Թուրքիային հրաժարվել նախկինում ընդունված իր որոշումներից», - Անկարայում իր ֆրանսիացի գործընկեր Ժան-Իվ Լե Դրիանի հետ ասուլիսում ասել է նախարարը:
Թուրք օդաչուների ուսուցման կասեցումը պայմանավորված է ռուսական C-400 համակարգերի ձեռքբերման վռերաբերյալ Անկարայի որոշմամբ: ԱՄՆ-ն ակտիվորեն փորձում է կանխել Թուրքիային կողմից C-400- ի ձեռքբերումը: Ավելի վաղ Վաշինգտոնը արդեն զգուշացրել էր Անկարային, որ այդ զենքի ձեռքբերման դեպքում ԱՄՆ-ն կարող է մերժել Թուրքիային F-35 վաճառքի հարցում: Թուրքիան այժմ ԱՄՆ-ից հնարավոր 100-ից 30 F-35 ինքնաթիռ է պատվիրել:

Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу подверг в четверг критике письмо и.о. министра обороны США Патрика Шанахана о решении Вашингтона приостановить участие Турции в программе по обучению турецких летчиков в США навыкам пилотирования истребителей-бомбардировщиков F-35 из-за приобретения Анкарой зенитных ракетных систем (ЗРС) С-400, сообщает ТАСС со ссылкой на заявление министра в эфире телеканала NTV .
«Стиль письма Шанахана неприемлем. Турция уже купила у России системы ПВО С-400. Такими письмами невозможно заставить Турцию отказаться от принятых ею ранее решений», - сообщил в эфире телеканала  министр на пресс-конференции с французским коллегой Жан-Ивом Ле Дрианом в Анкаре.
Как сообщил 7 июня журнал Foreign Policy, Шанахан в письме, направленном министру национальной обороны Турции Хулуси Акару, уведомил, что к 31 июля командировочные предписания турецких летчиков, обучающихся на базах во Флориде и Аризоне, аннулируют, их доступ на базы будет прекращен. США также отказались принять 34 летчиков из Турции, которые должны были прибыть в страну позже в этом году, поскольку Вашингтон принял решение «приостановить участие Турции в программе F-35».
Приостановка обучения турецких летчиков вызвана решением Анкары приобрести российские зенитные ракетные системы С-400. США предпринимают активные попытки не допустить покупки Турцией С-400. Ранее Вашингтон уже предупреждал Анкару, что в случае приобретения этих систем вооружений Соединенные Штаты могут отказать Турции в продаже F-35. Турция заказала у США к настоящему времени 30 самолетов F-35 из возможных 100.