Իրանի արտգործնախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել է, որ Օմանի ծոցում տանկերների վրա հարձակման մեջ Իրանի ներգրավվածության մասին ԱՄՆ-ի մեղադրանքն անհիմն է, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Այն, որ ԱՄՆ-ն անհապաղ օգտվել է Իրանի դեմ մեղադրանքներ առաջադրելու հնարավորությունից՝ առանց փաստացի կամ անուղղակի ապացույցների, միայն ակնհայտ է դարձնում այն, Բ խումբն անցնում է Բ ծրագրին. սաբոտաժի ենթարկել Սինձո Աբեի դիվանագիտությունը (այն, որը վարում է Ճապոնիայի վարչապետը) եւ թաքցնել տնտեսական ահաբեկչությունն Իրանի դեմ», - Twitter-ում գրել է Զարիֆը:
Զարիֆը բազմիցս նշել է Իրանին ուղղված մի շարք քաղաքական գործիչների մեղադրանքների անհիմնությունը, որոնց նա անվանում է Բ խումբ: Բ խմուբ Զարիֆն անվանում է ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Ջոն Բոլթոնի, Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի, Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Մոհամմեդ բին Սալմանի եւ Միացյալ Արաբական Էմիրությունների թագաժառանգ Մոհամմեդ բին Զաիդ Ալ Նահայանի«միավորումը»,:
«Ես զգուշացնում էի հենց այսպիսի սցենարի մասին մի քանի ամիս առաջ. ես պայծառատես չեմ, ես հասկանում եմ, թե ինչով է առաջնորդվում Բ խումբը», - գրել է Զարիֆը մեկ այլ թվիթում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտարարել էր, որ ԱՄՆ կարծում է, որ Իրանը պատասխանատու է Օմանի ծոցում տանկերների վրա հարձակման համար: ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) հաղորդել էր, որ տանկերների վրա հարձակման կապակցությամբ ԱՄՆ-ն Օմանի ծոց է ուղարկում է հրթիռային էսմինեց:
Իրանական եւ արաբական լրատվամիջոցները հինգշաբթի հաղորդել էին, որ Օմանի ծոցում հարձակման են ենթարկվել Front Altair եւ Kokuka Courageous տանկերները:

Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif tweeted that the US accusations of Iran’s involvement in attacks on tankers in the Gulf of Oman are baseless.
“That the US immediately jumped to make allegations against Iran—w/o a shred of factual or circumstantial evidence—only makes it abundantly clear that the B Team is moving to a Plan B: Sabotage diplomacy—including by Abe Shinzo—and cover up its Economic Terrorism against Iran,” he tweeted.
Zarif has repeatedly noted the groundlessness of the accusations in favor of Iran of a number of political figures, designated by him as B Team. Zarif calls the "union" of US adviser John Bolton, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, Crown Prince of Saudi Arabia Mohammed bin Salman and Crown Prince of the United Arab Emirates Mohammed bin Zayed Al Nahyan.
“I warned of exactly this scenario a few months ago, not because I'm clairvoyant, but because I recognize where the B Team is coming from,” he added.
Earlier, US Secretary of State Mike Pompeo said that the US believes that Iran is responsible for attacks on tankers in the Gulf of Oman. The US Central Command (CENTCOM) reported that the US is sending a missile destroyer to the Gulf of Oman in connection with an attack on tankers.
That the US immediately jumped to make allegations against Iran—w/o a shred of factual or circumstantial evidence—only makes it abundantly clear that the #B_Team is moving to a #PlanB: Sabotage diplomacy—including by @AbeShinzo—and cover up its #EconomicTerrorism against Iran.