Թուրքիայում գիտնականները 7 տարվա հետազոտությունների արդյունքում պարզել են, որ Վանա լճի շրջակայքում առկա են Չեռնոբիլի ատոմակայանի վթարից հետո առաջացած ռադիոակտիվ նյութեր։
Թուրքական Milliyet-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնի է դարձել երբ թուրք գիտնականները Վանա լճի շրջակայքից վերցրած հողանմուշները ուսումնասիրվել են Շվեյցարիայի եւ Գերմանիայի լաբորատորիաներում։
Վանի Հարյուրամյա համալսարանի երկրագիտության ամբիոնի վարիչ Սեֆեր Օրչենը հայտնել է, թե Վանա լճի շրջակայքից վերցված հողանմուշներում հայտաբերվել են ռադիոակտիվ տարրեր։ «Մեր աշխատանքներում հայտնի է դարձել, որ այդ տարրերը 1986-ին Չեռնոբիլում տեղի ունեցած ատոմակայանի վթարի հետեւանք են»,-ասել է թուրք պրոֆերսորը։
Նշենք, որ 1986-ի ապրիլի 26-ին Ուկրաինայի Չեռնոբիլ քաղաքում գտնվող ատոմակայանի 4-րդ էներգաբլոկում պայթյուն էր տեղի ունեցել, որի հետեւանքով մեծ քանակությամբ ռադիոակտիվ նյութեր են տարածվել։

В Турции после 7-летних исследований ученые выяснили, что в окрестностях озера Ван есть радиоактивные вещества, появившиеся после аварии на Чернобыльской АЭС.
Как пишет турецкая «Milliyet», ученым об этом стало известно только тогда, когда образцы земли, взятые с окрестности озера Ван, были исследованы в лабораториях Швейцарии и Германии.
Заведующий кафедрой геологии Столетнего университета Вана Сефер Орчен сообщил, что в образцах земли, взятых с окрестности озера, были обнаружены частицы радиоактивных веществ. «По результатам наших работ стало известно, что эти частицы являются следствием аварии на Чернобыльской АЭС в 1986 году», - сказал турецкий профессор.
Напомним, что 26 апреля 1986 года в 4-ом энергоблоке Чернобыльской атомной станции на Украине произошел взрыв, приведший в выбросу большого количества радиоактивных веществ.