Իրանը կհրապարակի իրանյան միջուկային համաձայնագրի շրջանակներում մի շարք իր պարտավորությունները դադարեցնելու մասնամասները:
Ինչպես հաղորդում է Tasnim-ը, Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպությունը (AEOI) հունիսի 17-ին կներակայցնի շատ կարեւոր տեղեկատվություն, որը վերաբերում է Իրանում հարստացված ուրանի պաշարների անսահման ավելացմանը, ինչպես նաեւ միջոցառումներին, որոնք ընդունվել են իրենց պարտավորությունները իրագործելու երկրորդ փուլին համար:
Ճեպազրույցը տեղի կունենա Արաքում ծանր ջրի արտադրության ռեակտորում. դրանում կմասնակցի ավելի քան 70 լրագրող:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 8-ին Թեհրանը հայտարարել էր համաձայնագրի շրջանակներում իր պարտավորությունները կրճատելու որոշման մասին, եւ սահմանել էր 60-օրյա ժամկետ համաձայնագրի մյուս կողմերի համար պայմանագրով սահմանված Իրանի նկատմամբ իրենց պարտավորությունները կատարելու առումով: Որոշումը կայացվել էր համաձայնագրից ԱՄՆ-ի միակողմանի ելքից եւ ԻԻՀ-ի նկատմամբ պատժամիջոցները վերականգնելուց մեկ տարի անց:
Այդ ընթացքում Թեհրանը հայտարարել էր, որ այդ ժամանակաշրջանում կդադարի ավելցուկային ուրանի եւ ծանր ջրի արտահանումը:
Նախօրեին Իրանի արտաքին գործերի նախարարի քաղաքական հարցերով փոխնախարար Աբաս Արաքչին ընդգծել է, որ 60-օրյա ժամկետը չի երկարաձվի: Նրա խոսքով՝ Թեհրանը կշարունակի հետեւյալ քայլերի իրագործումը, այսինքն՝ կսկսի երկրորդ փուլը, եթե համաձայնագրի մնացած կողմերը չկատարեն Իրանի պահանջները:

Иран обнародует важные детали о мерах по приостановлению ряда своих обязательств в рамках иранского ядерного соглашения.
Как сообщает Tasnim, Организация по атомной энергии Ирана (AEOI) 17 июня представит «очень важную информацию», касающуюся «безграничного увеличения запасов обогащенного урана в Иране», а также мер, принятых для подготовки ко второму этапу сворачивания своих обязательств.
Брифинг пройдет на реакторе по производству тяжелой воды в Араке, и в нем примут участие более 70 журналистов.
Напомним, что 8 мая Тегеран объявил о решении сократить свои обязательства в рамках соглашения и установил 60-дневный срок для других сторон соглашения для выполнения своих обязательств перед Ираном, предусмотренные договором. Решение было принято через год после одностороннего выхода США из соглашения и возобновления санкций против ИРИ.
Тогда Тегеран заявил, что в этот период прекратит экспорт избыточного урана и тяжелой воды.
Накануне заместитель министра иностранных дел Ирана по политическим вопросам Аббас Аракчи подчеркнул, что 60-дневный срок не будет продлен. По его словам, Тегеран продолжит выполнение следующих шагов - то есть начнет второй этап - если остальные стороны соглашения не выполнят требования Ирана.