Գերմանիան եւ Մեծ Բրիտանիան Թեհրանին զգուշացնում են՝ չխախտել ուրանի պաշարների սահմանները, հաղորդում է AFP-ը:
Գերմանիայի արտգործնախարար Հայկո Մաասը պնդել է, որ Թեհրանը պետք է կատարի համաձայնագրի իր պարտավորությունները:
«Հենց Իրանը պետք է պահպանի իր պարտավորությունները: Մենք, իհարկե, չենք ընդունի պարտավորությունների միակողմանի կրճատումը»,- ասել է նա Լյուքսեմբուրգում ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարների հետ բանակցություններից հետո:
Մեծ Բրիտանիայի կառավարության ղեկավարն աջակցել է այդ կոչը՝ հայտարարելով, որ Գերմանիան, Ֆրանսիան եւ Մեծ Բրիտանիան հետեւողական են այդ հարցում:
Հիշեցնենք, որ Իրանի ատոմային էներգիայի հարցով կազմակերպության մամուլի խոսնակ Բեհրուզ Կամալվանդին ավելի վաղ հայտարարել է, որ Իրանն արագացնում է ուրանի հարստացման գործընթացը, եւ 10 օրվա ընթացքում դրա պաշարները կգերազանցեն 300 կգ շեմը: Արակում միջուկային օբյեկտում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Կամալվանիդին հայտարարել է 2015թ. միջուկային գործարքի հարցով Իրանի որոշ պարտավորությունների իրականացման հետագա դադարեցման մասին՝ ներառյալ հարստացված ուրանի պաշարների անսահմանափակ մեծացման ծրագրերը:
Բացի այդ, նա հայտարարել է, որ Իրանը մեծացրել է հարստացված ուրանի արդյունահանությունը Նետենզի ատոմային օբյեկտում՝ հավելելով, որ հաշվարկը կսկսվի այսօրվանից:
«Մենք կանցնենք 300 կգ շեմը 110 օրում»,- նշել է նա՝ ասելով, որ նաեւ կբարձրանա ուրանի հարստացման տեպը՝ մինչեւ 3,67% մաքրություն:

Германия и Великобритания предупредили Тегеран не нарушать лимиты запасов урана, передает AFP.
Министр иностранных дел Германии Хейко Маас настоял, чтобы Тегеран выполнил свои обязательства по соглашению. «В прошлом мы уже говорили, что не будем принимать меньшее за меньшее. Именно Иран должен придерживаться своих обязательств», - заявил Маас после переговоров с министрами иностранных дел ЕС в Люксембурге. «Мы, конечно, не примем одностороннее сокращение обязательств».
Представитель британского правительства поддержал этот призыв, заявив, что представители евротройки (Германия, Британия, Франция) «последовательно давали понять, что не может быть никакого снижения соблюдения (обязательств)»
«На данный момент Иран остается в рамках своих ядерных обязательств. Мы координируем с партнерами по евротройке дальнейшие шаги», - добавил он.
Как сообщалось ранее, пресс-секретарь Организации по атомной энергии Ирана Бехруз Камальванди заявил, что страна ускорила процесс добычи обогащенного урана, и в течение 10 дней его запас превзойдет 300-килограммовый предел. В ходе встречи с журналистами на ядерном объекте в Араке Камальванди объявил о дальнейшем прекращении выполнения некоторых обязательств Ирана по ядерной сделке 2015 года, включая планы по неограниченному увеличению запасов обогащенного урана.
Кроме того, он заявил, что Иран увеличил добычу обогащенного урана на атомном объекте в Нетензе, добавив, что отсчет начинается с сегодняшнего дня.
«Мы превысим 300-килограммовый лимит (по запасам урана) в течение 10 дней, - сказал он, подчеркнув, что повысится также темп обогащения урана до 3.67% чистоты.