Թուրքիայի դատախազությունը 128 մարդու կալանավորելու օրդեր է տվել, որոնց թվում 48-ը գործող զինծառայողներ են. նրանց կասկածում են ընդդիմադիր իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի կազմակերպության հետ կապերի մեջ, հայտնում է Anadolu-ն:
Նշվում է, որ Թուրքիայի զինված ուժերում կազմակերպության գաղտնի ցանցի քննության շրջանակում օդերները տվել են Իզմիր եւ Քոնյա նահանագների դատախազները:
Թուրքիայի իշխանությունները Գյուլենի հետեւորդներին մեղադրում են 2016 թվականի հուլիսին պետական հեղաշրջման փորձին մասնակցության մոջ: Խռովությունից հետո Թուրքիայում կալանավորվել է ավելի քան 50 հազար մարդ, ազատվել կամ աշխատանքից հեռացվել են ավելի քան 160 հազար պետական ծառայողներ, այդ թվում՝ զինվորականներ: Ինքը՝ Գյուլենը, որը ԱՄՆ-ում է բնակվում, դատապարտել է հեղաշրջումը եւ մեղադրանքները ժխտել:

The Turkish Prosecutor’s Office issued arrest warrants to 128 people, among them 48 active servicemen suspected of having links with the organization of opposition Islamic preacher Fethullah Gülen, PressTV reported.
The warrants were issued by the prosecutors of the provinces of Izmir and Konya within the investigation of the secret network of the organization in the Turkish armed forces.
The Turkish authorities accuse Gülen’s supporters of involvement in the attempted coup in July 2016. In Turkey, after the rebellion, over 50 thousand people were arrested, more than 160 thousand civil servants, including military, were dismissed or suspended from work. Gulen condemned the coup and dismissed the charges.