Թուրքիայի դատախազությունը 128 մարդու կալանավորելու օրդեր է տվել, որոնց թվում 48-ը գործող զինծառայողներ են. նրանց կասկածում են ընդդիմադիր իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի կազմակերպության հետ կապերի մեջ, հայտնում է Anadolu-ն:
Նշվում է, որ Թուրքիայի զինված ուժերում կազմակերպության գաղտնի ցանցի քննության շրջանակում օդերները տվել են Իզմիր եւ Քոնյա նահանագների դատախազները:
Թուրքիայի իշխանությունները Գյուլենի հետեւորդներին մեղադրում են 2016 թվականի հուլիսին պետական հեղաշրջման փորձին մասնակցության մոջ: Խռովությունից հետո Թուրքիայում կալանավորվել է ավելի քան 50 հազար մարդ, ազատվել կամ աշխատանքից հեռացվել են ավելի քան 160 հազար պետական ծառայողներ, այդ թվում՝ զինվորականներ: Ինքը՝ Գյուլենը, որը ԱՄՆ-ում է բնակվում, դատապարտել է հեղաշրջումը եւ մեղադրանքները ժխտել:

Прокуратура Турции выдала ордера на задержание 128 человек, среди них 48 действующих военнослужащих, которых подозревают в связях с организацией оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена, передает РИА Новости со ссылкой на Anadolu.
Отмечается, что ордеры были выданы прокурорами провинций Измир и Конья в рамках расследования тайной сети организации в вооруженных силах Турции.
Власти Турции обвиняют последователей Гюлена в причастности к попытке госпереворота в июле 2016 года. В Турции после мятежа были арестованы более 50 тысяч человек, уволены или отстранены от работы более 160 тысяч госслужащих, в том числе военных. Сам Гюлен, находящийся в США, осудил переворот и отверг обвинения.