Իրանի Իսլամական Հանրապետության փաստաբանների պալատի պատվիրակությունը հունիսի 19-23-ը հյուրընկալվել է ՀՀ փաստաբանների պալատում: Այս մասին NEWS.am–ին հայտնում են ՀՀ փաստաբանների պալատից։
Պատվիրակության կազմում են ԻԻՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Իսա Ամինին, Պալատի նախագահի տեղակալ Ջաֆար Քուշան եւ ԻԻՀ փաստաբանների պալատի իրավական աջակցության վարչության պետ Հոսեյն Մոհամադը: Պատվիրակության հետ Փաստաբանների պալատ էր այցելել ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան նորին գերազանցություն Սեյեդ Քազեմ Սաջջադը:
Այսօր հայ գործընկերների հետ հանդիպման ընթացքում հայ եւ իրանցի գործընկերները միմյանց ներկայացրել են իրենց կառույցները:
Ողջունելով հյուրերին՝ Փաստաբաների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը նշել է,-«Հուսով եմ մեր շփումները կնպաստեն փորձի փոխանակմանը: Փաստաբանի գործն անկախ ազգությունից եւ պետության տարածքներից միեւնույնն է: Մենք կոչված ենք մարդկանց իրավունքները պաշտպանել, իսկ պետությունն էլ մեզ համար պայմաններ է ստեղծում, որպեսզի այդ գործունեությունն իրակացնենք: Չնայած որ շատ հաճախ հենց պետական մարմիններից ենք պաշտպանում քաղաքացիներին»:
Իրանի դեսպանը իր պատասխան խոսքում հայտնել է,- «այս այցը շատ կարեւոր էր մեզ համար եւ ես էլ առիթը պատեհ համարելով մեր պատվիրակության հետ ցանկացա այցելել ձեզ: Վստահ եմ՝ մեր համագործակցության սկիզբը մեր երկու երկրների ժողովուրդների համար շատ մեծ դեր է ունենալու»:
Իրանի փաստաբանների պալատի նախագահը ողջույնի իր խոսքում նշել է, որ ինքը իր տանն է գտնվում որովհետեւ ցանակցած երկրում որտեղ էլ որ լինի փաստաբանն այդ երկրի Փաստաբաննների պալատ այցելելով գտնվում է իր տանը:
Իրանի փաստաբանների պալատի նախագահի խոսքով փաստաբանությունը Իրանում ունի 111 տարվա պատմություն: 1953 թվականից Իրանի փաստաբանների պալատը աշխատում է ազատ եւ կախվածություն չունի ոչ մեկից:
Իսա Ամինիի խոսքով Իրանի փաստաբանների պալատի նախագահի պաշտոնը հավասարեցված է գլխավոր դատախազի պաշտոնին:
Երկու կողմերը ընդհանուր դրույթներով ներկայացրել են իրենց կառույցները, պայմանավորվածություն ձեռք բերել վաղը՝ հունիսի 20-ին, մասնագիտական քննարկումներ ծավալել: Ավարտին իրանցի գործընկերները շրջայց են կատարել Փաստաբանների պալատի շենքում:

From June 19 to 23, the Chamber of Advocates of Armenia is hosting the delegation of the Chamber of Advocates of the Islamic Republic of Iran, reports the Chamber of Advocates of Armenia.
The Armenian and Iranian advocates introduced the Chambers of Advocates of both countries during a meeting today.
Greeting the guests, Chairman of the Chamber of Advocates of Armenia Ara Zohrabyan stated the following: “I hope our interactions contribute to exchange of experience. We advocate are called for protecting human rights, and the government creates conditions for us to do that, even though very often we protect citizens from state bodies.”
Iran’s Ambassador to Armenia Seyed Kazem Sadjadi informed that this visit is very important for the Chamber of Advocates of Iran and that he took the opportunity to visit the Chamber of Advocates of Armenia with the Iranian delegation. “I am certain that the start of our collaboration will play a huge role for the peoples of our two countries,” he said.
In his welcoming remarks, Chairman of the Chamber of Advocates of the Islamic Republic of Iran Isa Amini stated that the Chamber of Advocates of the Islamic Republic of Iran is 111 years old and that the position of chairman is equal to that of the Prosecutor General.
The parties presented their structures with general provisions and agreed to hold professional discussions tomorrow.