Ռուսական կողմը պատրաստ է աջակցել Հայաստանում փոքր ավիացիայի զարգացմանը: Այս մասին այսօր Երեւանում Cheese and Wine Business ձեւաչափով անցկացվող «HoReCaExpo-2019» միջազգային ցուցահանդեսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում ՌԴ առեւտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոն:
Նրա խոսքով՝ տուրիզմի զարգացումը կարեւոր է Հայաստանի եւ նրա տնտեսության համար:
«Մենք՝ որպես Հայաստանում ՌԴ առեւտրային ներկայացուցչություն, կնպաստենք դրան: Մենք փորձում ենք լուծել խնդիրները, որպեսզի աջակցենք տուրիզմի զարգացմանը: Փողոցներում շատ ռուս զբոսաշրջիկների ենք տեսնում, որոնք գոհ են: Այստեղ հանգիստ է, անվտանգ է, ինչը շատ կարեւոր է: Որեւէ կոնֆլիկտ չկա, եւ այդ պատճառով դա բավականին հետաքրքիր ոլորտ է»,- նշել է ՌԴ առեւտրային ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքոով՝ նախարարությունների եւ գերատեսչությունների մակարդակով համագործակցության հնարավորությունների շուրջ քննարկումներ են ընթանում: Օրինակ, ռուսական կողմը պատրաստ է աջակցել փոքր ավիացիայի զարգացմանը:
«Մեզ համար դա շատ հետաքրքիր է, եւ առաջին հերթին Հայաստանի համար պետք է հետաքրքր լինի: Հայաստանը ոչ մեծ երկիր է, այդուամենայնիվ, լավ կլիներ, եթե ինչ-որ չվերթ կարողանար զբոսաշրջիկների տեղափոխել, օրինակ, Գյումրիից Տաթեւ կամ Մեղրի: Դա հետաքրքիր է ոչ միայն զբոսաշրջիկների, այլ նաեւ Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու մասնակիցների համար: Կան խնդիրներ ապրանքների տեղափոխման հետ կապված, օրինակ՝ Վերին Լարսը կանոնավոր չի աշխատում, այդ պատճառով այստեղ պետք է որեւէ լուրջ լուծում լինի: Կամ հավելյալ ճանապարհներ ու թունելներ պետք է կառուցվեն կամ պետք է օգտագործվի Վրաստանի միջով երկաթուղին, որպեսի ինչ-որ կերպ լուծեն այդ հարցերը: Դա հեշտ չէ, դրա համար միջոցներ եւ լավ ներդրողներ են անհրաժեշտ: Փառք Աստծու, մենք այդ ներդրողներին արդեն տեսնում ենք հայկական շուկայում: Մասնավորապես, դրանք Ռուսաստանից, Ամերիկայից, Ֆրանսիայից էթնիկ հայերն են: Տեսնում ենք՝ ինչպես են հյուրանոցներ կառուցվում: Տեսնում ենք իրական հեռանկարներ: Տուրիստական ոլորտը հեռանկարային է Հայաստանի ապագայի համար»,- նշել է Բաբկոն:

Russia is ready to support the development of the small aviation industry in Armenia. This is what Trade Representative of the Russian Federation in Armenia Andrey Babko declared during the HoReCaExpo-2019 international exhibition taking place in the Cheese and Wine Business format in Yerevan today.
According to him, the growth of tourism is important for Armenia and its economy.
“We will contribute to the growth of tourism as a trade representation of the Russian Federation in Armenia. We see many Russian tourists who are content. It is safe and calm in Armenia, and this is very important,” the Trade Representative stated.
Babko said there are discussions on the opportunities for cooperation at the level of ministries and governmental departments and, for instance, Russia is ready to support the development of the small aviation industry.
“This is very interesting for Russia, and it first and foremost has to be interesting for Armenia. Armenia is a small country, but it would be nice, if there was a flight from, say, Gyumri to Tatev Monastery or Meghri for tourists. There are problems with the transfer of commodities. This is not easy. There is a need for resources and investors. Fortunately, we already see investors in the Armenian market, and they are particularly ethnic Armenians from Russia, the United States and France. We see the construction of hotels. We also see real perspectives. The tourism sector is prospective for the future of Armenia,” Babko stated.