«Աէրոֆլոտ» ռուսական ավիաընկերությունը հայտարարել է, որ ընթացիկ տարվա հուլիսի 8-ից ամբողջությամբ դադարեցնում դեպի Վրաստան չվերթների իրականացումը, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
«Ավիաընկերությունը դադարեցնում է թռիչքները դեպի Թբիլիսի եւ հակառակ ուղղությամբ, որոնք հաճախականությունը չվացուցակում շաբաթական  կազմում է 14: Այս պահից «Աերոֆլոտի» հիմնական ջանքերը ուղղված կլինեն Վրաստանի տարածքից ՌԴ քաղաքացիների տեղափոխմանը», - հաղորդում է ավիաընկերությունը:
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ հուլիսի 8-ին կամ ավելի ուշ ամսաթվով դեպի Ռուսաստան տոմսեր ունեցող ուղեւորները, առանց լրացուցիչ վճարների կամ տույժերի, կարող են թռիչքն ավելի վաղ ժամկետ տեղափոխել  մինչեւ ավիահաղորդակցության լիակատար դադարեցումը  կամ վերադարձնել տոմսերի արժեքը՝ խզելով փոխադրման պայմանագիրը:
Հուլիսի 8-ին կամ ավելի ուշ ամսաթվով Ռուսաստան տոմսեր ունեցող ուղեւորները կարող են ձեռք բերված վայրում ստանալ տոմսի լրիվ արժեքը կամ անվճար տեղափոխել թռիչքի օրը չվերթների իրականացման ժամանակահատված:
«Որպես այլընտրանք ուղեւորներին կարող է  առաջարկվել չվերթների իրականացման ժամանակահատվածում առանց լրացուցիչ միջոցների պահման ավիափոխադրումը, որի մեկնարկի կամ ավարտի կետը Թբիլիին է, փոխարինել Երեւանով կամ Վլադիկավկազով», - նշում է ավիափոխադրողը:
Այս միջոցը ձեռնարկվել է ՌԴ նախագահի՝ հուլիսի 8-ից դեպի Վրաստան թռիչքներ իրականացնելու մասին ռուսական ավիաընկերություններին վերաբերող արգելքի կապակցությամբ:

Российская авиакомпания «Аэрофлот» сообщила, что с 8 июля текущего года полностью прекращает выполнение рейсов в Грузию, передает «Интерфакс».
«Авиакомпания прекращает рейсы в/из Тбилиси, частота которых в летнем расписании полетов составляет 14 в неделю. С настоящего времени главные усилия Аэрофлота будут направлены на вывоз с территории Грузии находящихся там граждан Российской Федерации», - сообщает перевозчик.
В сообщении отмечается, что пассажиры, имеющие билеты в Россию на 8 июля или более позднюю дату, могут без каких-либо доплат или штрафных санкций перенести вылет на раннее время, до полного прекращения авиасообщения, или вернуть стоимость билетов, расторгнув договор о перевозке.
Те пассажиры, которые приобрели билеты в Грузию на 8 июля или более позднюю дату, могут получить возврат полной стоимости билета по месту его приобретения, либо бесплатно изменить перевозку с тем, чтобы она состоялась в период выполнения рейсов.
«В качестве альтернативы пассажирам может быть предложено без удержания дополнительных средств изменить перевозку, пунктом начала или окончания которой является Тбилиси, на Ереван или Владикавказ в пределах периода полетов по первоначальному билету», - отмечает перевозчик.
Эта мера была принята в связи с указом президента РФ о запрете российским авиакомпаниям с 8 июля осуществлять полеты в Грузию, сообщает «Аэрофлот».