Նյու Յորքում մարտի 18-ին դատարանը 8 տարվա ազատազրկման է դատապարտել ԱՄՆ ռուս քաղաքացի Սերգեյ Ալեյնիկովին, ով մեղադրվում է Goldman Sachs բանկի ծրագրային կոդերը գողանալու մեջ, հաղորդում է Reuters-ը:
Դատարանում երդվյալ ատենակալները համարել են, որ 41-ամյա Ալեյնիկովը մեղավոր է առեւտրային գաղտնիքները գողանալու եւ ԱՄՆ սահմաներից դուրս տարածելու մեջ։
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ ծրագրավորողը խոստովանել է, որ պատճենահանել է բանկի համակարգիչների գաղտնի համարվող տվյալները, սակայն պնդել է, որ չի ցանկացել վնաս հասցնել բանկի շահերին:
Ըստ գործի նյութերի, 2008 թվականին աշխատելով Նյու Յորքի Goiden Sachs բանկում, Ալեյնիկովը պատճենահանել է համակարգչի ծրագրային կոդերի մի մասը, որից հետո տեղափոխվել է աշխատանքի Չիկագոյում գտնվող Teza Technologies LLC առեւտրային ընկերություն:

В Нью-Йорке вынесен приговор гражданину США российского происхождения, который обвинялся в краже программных кодов банка Goldman Sachs. Как сообщает в пятницу, 18 марта, Reuters, программист Сергей Алейников приговорен к восьми годам тюрьмы.
Присяжные сочли, что Алейников, которому сейчас 41 год, виновен в краже коммерческой тайны, а также в перемещении похищенной секретной информации через границы штатов.
Как следует из сообщения Reuters, программист признался, что скопировал данные из компьютеров Goldman Sachs. Вместе с тем, он настаивает на том, что не собирался наносить какой-либо вред интересам банка.
Согласно материалам дела, в 2008 году Алейников, работавший в Goldman Sachs в Нью-Йорке, скопировал часть программного обеспечения для электронной торговой площадки банка. Вскоре после этого он перешел на работу в трейдерскую фирму Teza Technologies LLC, расположенную в Чикаго, передает Lenta.ru.