Ստրասբուրգում հայկական պատվիրակության անունից ողջունեցի վեհաժողով վերադարձած ռուսական պատվիրակությանը եւ վերջինիս ղեկավար Պյոտր Տոլստոյին։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը՝ կցելով նաեւ ռուս պատվիրակների հետ իր լուսանկարները։
«Ուրախ էի կրկին հանդիպել նաեւ ՌԴ խորհրդարանի մեր գործընկեր հանձնաժողովի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովին, որը նույնպես պատվիրակության անդամ է։
Տեղեկացնեմ նաեւ, որ երեկ տեղի ունեցած քվեարկության ժամանակ, իմ քվեն տեխնիկական պատճառով գրանցվել էր դեմ եւ ոչ թե կողմ, ինչի առնչությամբ այսօր հայտարություն արեցի ԵԽԽՎ լիագումար նիստի ժամանակ եւ հայտարարությունս կցվեց նիստի արձանագրությանը։
Ի հեճուկս որոշ չարագուշակների, մեր եւ մեր ռուս գործընկերների միջեւ բացարձակապես ոչ մի խնդիր չի առաջացել, քննարկում ենք մերձեցման երեկո կազմակերպելու հարցը»,-գրել է նա:
Նշենք, որ երեկ ԵԽԽՎ-ում Ռուսաստանի վերադարձի եւ ձայնի իրավունքի վերականգմանը վերաբերող բանաձեւին ՀՀ պատվիրակության անդամներից ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը դեմ էր քվեարկել, իսկ նույն հանձնաժողովի փոխնախագահ Հովհաննես իգիթյանը չէր մասնակցել քվեարկությանը: Նշենք, որ երկուսն էլ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ են:

On behalf of the Armenian delegation to Strasbourg, I greeted the Russian delegation having returned to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe and the head of the delegation Pyotr Tolstoy. This is what head of the Armenian delegation to the PACE Ruben Rubinyan wrote on his Facebook page, attaching his photos with the Russian delegates.
“I was also glad to meet with chairman of our partnering committee of the Parliament of the Russian Federation Leonid Kalashnikov, who is also a member of the Russian delegation.
I would also like to inform that during yesterday’s vote, due to a technical difficulty, my vote was registered as a vote “against”, not “in favor”, and I made a statement on this during the plenary session of the PACE today, and my statement was attached to the minutes of the session.
In spite of the statements by sinister people, there is absolutely no problem between us and our Russian colleagues, and we are considering the issue of organizing an event for rapprochement,” wrote Rubinyan.