Ֆրանսիայի ռազմաօդային ուժերը մարտի 19-ին օդային հարվածներ են հասցրել Լիբիայի ռազմատեխնիկային, կրակ բացելով անհայտ մեքենայի ուղղությամբ, մամուլի ասուլիսում հայտնել է Ֆրանսիայի գլխավոր շտաբի մամուլի քարտուար, գնդապետ Տիերի Բյուրկարը:
Կրակը բացվել է Երեւանի ժամանակով 13:45-ին: «Դա դեռեւս անհայտ տիպի մեքենա էր»,- ասել է նա:
Իր հերթին, Ֆրանսիայի ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Լորան Տեսսերը նշել է, որ ոչնչացված տեխնիկան «սպառնալիք էր ներկայացնում Լիբիայի քաղաքացիական բնակչության համար»:
«Մենք գործում ենք երկու ուղղություններով. նախ որպեսզի ապահովենք ոչ թռիչքային գոտի, երկրորդ, որպեսզի պաշտպանենք քաղաքացիական բնակչությանը»,- ասել է Տեսսերը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ համաձայն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի՝ մարտի 18-ի գիշերն ընդունած բանաձեւի՝ միջազգային հանրությունն իրեն իրավունք է վերապահել Լիբիայի խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու համար դիմել ցանկացած միջոցի՝ բացի ցամաքային հարձակումից։ Դրանից հետո Մուամար Քադաֆիի կառավարությունը հայտարարել էր կրակի դադարեցման մասին:
ՄԱԿ-ում Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչ Ժերար Արոն հայտարարել է, որ Լիբիայի վրա հարձակումը նախատեսված է մարտի 19-ին։ Ավելի վաղ Ֆրանսիան հայտարարել էր, որ Լիբիայի վրա պատրաստ է հարձակվել մարտի 18-ին:
Արոյի խոսքով, այս անգամ գործողությունը նախատեսում են սկսել օրվա ընթացքում՝ Փարիզում կայանալիք գագաթաժողովից ժամեր անց, որի ժամանակ բարձրաստիճան պաշտոնյաները կքննարկեն Լիբիայի հանդեպ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւը, գրում է Lenta.ru-ն:
Արոն հայտնել է, որ այդ հանդիպումը «հաջող պահ կլինի» վերջնագիր ներկայացնել Լիբիայի իշխանություններին՝ դադարեցնել ապստամբների դեմ մարտական գործողությունները:

ВВС Франции сегодня, 19 марта, нанесли первый удар по ливийской военной технике, обстреляв автомобиль неизвестного типа, заявил пресс-секретарь Генштаба Франции полковник Тьерри Бюркар.
«Выстрел был произведен в 13.45 по ереванскому времени. Это был автомобиль пока неизвестного типа», - сказал Бюркар на пресс-конференции в Париже.
В свою очередь, официальный представитель Минобороны Франции Лоран Тессер отметил, что уничтоженная техника «представляла угрозу для гражданского населения Ливии».
«Мы действуем в двух областях: во-первых, чтобы обеспечить бесполетную зону, во-вторых, чтобы защитить от нападений гражданское население», - сказал он.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, Николя Саркози собрал лидеров Лиги арабских государств (ЛАГ), ЕС и ООН после принятия Совбезом ООН резолюции номер 1973, предусматривающей возможность проведения иностранной военной операции для защиты населения Ливии от войск ливийского лидера Муамара Каддафи.
В соответствии с принятой в ночь на 18 марта резолюцией Совбеза ООН, мировое сообщество оставило за собой право на любые меры, необходимые для защиты мирного населения Ливии, кроме наземного военного вторжения. Вскоре после этого правительство Муаммара Каддафи объявило о прекращении огня, а также пригласило международных наблюдателей следить за соблюдением перемирия.
Однако повстанцы заявляют, что Каддафи лжет и на самом деле наступление продолжается.
Постоянный представитель Франции при ООН Жерар Аро заявил, что военное вторжение в Ливию ожидается 19 марта.