Թրամփի վարչակազմի բանակցությունների կոչը ԱՄՆ հնարքն է իրանցի ժողովրդին զինաթափելու եւ «երկրի իշխանության տարրերը» վերացնելու համար: Այս մասին հայտարարել է Իրանի գերագույն առաջնորդ, այաթոլլահ Սեյեդ Ալի Խամենեին, փոխանցում է PressTV-ն:
«Չկարողանալով ճնշման միջոցով իր նպատակին հասնել՝ հակառակորդն առաջ է քաշում բանակցությունների մասին առաջարկը՝ ենթադրելով, որ իրանցի ազգը պարզամիտ է, եւ հայտարարելով, որ «իրանցի ազգը պետք է առաջընթացի հասնի»»,- ասել է այաթոլլահ Խամենեին: Նրա խոսքով՝ իրանցի ազգը «հաստատապես առաջընթացի կհասնի, բայց [դա տեղի կունենա] առանց ձեզ եւ այն պայմանով, որ դուք նրան չեք մոտենա»:
Նա նշել է, որ Իրանի հզորությունից վախենալով՝ ամերիկացիները հիմա փորձում են Իրանին բանակցությունների սեղանի շուրջ նստեցնել, որպեսզի կարողանան խլել «ե՛ւ այդ զենքը, ե՛ւ իշխանության տարրը» եւ երկրին վնաս հասցնեն: Նրա խոսքով՝ եթե Թեհրանն ընդունի առաջարկը եւ ենթարկվի Վաշինգտոնի պահանջներին, ԱՄՆ-ն քայլեր կձեռնարկի, որ վնաս հասցնի ազգին, եթե Իրանն այդ առաջարկը մերժի, ԱՄՆ-ն կշարունակի ճնշում գործադրել, ինչպես նաեւ անցկացնել իսլամի դեմ իր քաղաքական ու քարոզչական արշավը: Խամենեին նշել է, որ իրանցի ազգը չի նահանջի Ամերիկայի «դաժան պատժամիջոցների եւ վիրավորանքների» առջեւ եւ կշարունակի ընթանալ առաջընթացի ու բարգավաճման ճանապարհով:
«Աշխարհի ամենաատելի եւ արատավոր կառավարությունը, որը կանգնած է պատերազմների, խռովությունների եւ այլ երկրների շահագործման հետեւում, ամեն օր մեղադրանքներ է առաջ քաշում եւ վիրավորում Իրանի արժանապատիվ ազգին: «Սակայն իրանցի ազգը չի կոտրվի այդպիսի նողկալի միջոցներով եւ չի նահանջի»,- հայտարարել է այաթոլլահ Խամենեին:

Призыв администрации Трампа к переговорам - это  трюк США, чтобы обезоружить иранскую нацию и устранить «элементы власти страны». Об этом заявил верховный лидер Ирана, аятолла Сейед Али Хаменеи, передает PressTV
«Не сумев достичь своей цели с помощью давления, противник выдвигает предложение о переговорах,  предполагая, что иранская нация простодушна, и заявляя что «иранская нация должна добиться прогресса»», - сказал аятолла Хаменеи. По его словам, иранская нация  «определенно добьется прогресса, но [это произойдет] без вас и при условии, что вы не приблизитесь к ней».
Он отметил, что опасаясь мощи Ирана, американцы сейчас пытаются посадить Иран  за стол переговоров, чтобы они могли забрать «и это оружие, и элемент власти» и нанести ущерб стране. По его словам,  в случае, если Тегеран примет предложение и подчинится требованиям Вашингтона, США предпримут шаги, чтобы нанести вред нации,  если Иран отвергнет это предложение, США будут продолжать оказывать давление, а также проводить свою политическую и пропагандистскую кампанию против ислама.  Хаменеи отметил, что иранская нация не отступит перед лицом «жестоких санкций и оскорблений» Америки и будет продолжать идти по пути прогресса и процветания.
«Самое ненавистное и порочное правительство в мире, которое стоит за войнами, мятежом и эксплуатацией других стран, ежедневно выдвигает обвинения и оскорбляет достойную нацию Ирана. «Однако иранская нация не будет сломлена такими мерзкими мерами и не отступит», - заявил аятолла Хаменеи.