Երևանի 2800 ամյակի այգին արդեն դարձել է երևանցիների և մայրաքաղաքի հյուրերի սիրելի զբոսավայրը: Այն գրավում է բոլոր տարիքային խմբերին` ծեր թե մանուկ ամեն օր շտապում են այգի վայելելու գեղեցիկ տեսարաններն ու շատրվանների զովությունը: Հիշեցնենք, որ այս տարածքը ժամանակին եղել է Անգլիական այգու եզրային մասը: 2002թ.` Իտալիայի փողոցի կառուցումից հետո, այս հատվածը կարծես կղզիացել էր: Խնամքի բացակայության պատճառով տարածքը մնացել էր անմխիթար վիճակում և դադարել էր ծառայել որպես այգի: Այստեղ մնացել էին միայն ծերացած, հիվանդ և փտած ծառեր, մաշված և վնասված նստարաններ, ավերված և չգործող շատրվանների մնացորդներ: Հենց այս տարածքում 2018-2019 թթ. ընթացքում կառուցվեց Երևանի 2800-ամյակի այգին: Այգու նախագծումը տևել է կես տարի, իսկ կառուցումը՝ մեկուկես տարի: Կառուցման ընթացքում փոխվեց ամեն ինչ. անգամ հողն ամբողջությամբ փոխարինվեց:
Այգու բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել 2019 թ. մայիսի 10-ին: Բացմանը ներկա էին ՀՀ վարչապետը, Երևանի քաղաքապետը, բազմաթիվ հյուրեր: Այգին կառուցվել է «Վարդանյան ընտանիք» բարեգործական հիմնադրամի միջոցներով: Նախագծի հեղինակն է Կարեն Վարդանյանը: Տվյալ նախագծի իրականացման համար ծախսվել է 5 մլն 300 հազար ԱՄՆ դոլար:
Այգու կառուցապատումից բացի` «Վարդանյան ընտանիք» բարեգործական հիմնադրամը 2019 թվականից սկսած 99 տարիների ընթացքում իր միջոցների հաշվին նաև հոգալու է այգու խնամքի ու պահպանության ծախսերը: Գլխավոր նախապայմանը, որ Երևանի քաղաքապետարանին ներկայացրել են բարեգործներ Միքայել և Կարեն Վարդանյանները, այն է, որ այգին մնում է Երևան համայնքի սեփականությունը, և այգու տարածքում արգելվում է որևէ ձեռնարկատիրական գործունեություն:

Парк 2800-летия Еревана уже стал любимым местом прогулок ереванцев и гостей столицы. Он привлекает все возрастные группы – от мала до велика каждый день спешат насладиться красивыми пейзажами и прохладой фонтанов.
Напомним, что ранее эта территория была крайней частью Английского парка. После строительства улицы Италии в 2002 году она превратилась в как бы изолированный заброшенный остров. Из-за отсутствия должного ухода данная территория перестала служить в качестве парка. Там остались только ветхие, больные и гнилые деревья, старые и поломанные скамейки, разрушенные и недействующие фонтаны. И именно на этом месте в 2018-2019 гг. был построен Парк 2800-летия Еревана. На разработку проекта парка ушло полгода и еще полтора года на его постройку. Во время строительства произошли кардинальные изменения, вплоть до замены земли.
Церемония торжественного открытия парка состоялась 10 мая 2019 года при участии премьер-министра Армении, мэра Еревана и многочисленных гостей. Парк построен на средства Благотворительного фонда «Семья Варданян». Автором проекта является Карен Варданян. Осуществление данного проекта обошлось в 5 млн 300 тысяч долларов США.
Помимо строительства парка, Благотворительный фонд «Семья Варданян» взял на себя обязательства по уходу и содержанию парка в течение последующих 99 лет начиная  с  2019  года. Главным условием меценатов Микаела и Карена Варданянов, предъявленным мэрии Еревана, были сохранение за парком статуса  муниципальной собственности Еревана и запрет любой предпринимательской деятельности на его  территории.