Երևանի 2800 ամյակի այգին արդեն դարձել է երևանցիների և մայրաքաղաքի հյուրերի սիրելի զբոսավայրը: Այն գրավում է բոլոր տարիքային խմբերին` ծեր թե մանուկ ամեն օր շտապում են այգի վայելելու գեղեցիկ տեսարաններն ու շատրվանների զովությունը: Հիշեցնենք, որ այս տարածքը ժամանակին եղել է Անգլիական այգու եզրային մասը: 2002թ.` Իտալիայի փողոցի կառուցումից հետո, այս հատվածը կարծես կղզիացել էր: Խնամքի բացակայության պատճառով տարածքը մնացել էր անմխիթար վիճակում և դադարել էր ծառայել որպես այգի: Այստեղ մնացել էին միայն ծերացած, հիվանդ և փտած ծառեր, մաշված և վնասված նստարաններ, ավերված և չգործող շատրվանների մնացորդներ: Հենց այս տարածքում 2018-2019 թթ. ընթացքում կառուցվեց Երևանի 2800-ամյակի այգին: Այգու նախագծումը տևել է կես տարի, իսկ կառուցումը՝ մեկուկես տարի: Կառուցման ընթացքում փոխվեց ամեն ինչ. անգամ հողն ամբողջությամբ փոխարինվեց:
Այգու բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել 2019 թ. մայիսի 10-ին: Բացմանը ներկա էին ՀՀ վարչապետը, Երևանի քաղաքապետը, բազմաթիվ հյուրեր: Այգին կառուցվել է «Վարդանյան ընտանիք» բարեգործական հիմնադրամի միջոցներով: Նախագծի հեղինակն է Կարեն Վարդանյանը: Տվյալ նախագծի իրականացման համար ծախսվել է 5 մլն 300 հազար ԱՄՆ դոլար:
Այգու կառուցապատումից բացի` «Վարդանյան ընտանիք» բարեգործական հիմնադրամը 2019 թվականից սկսած 99 տարիների ընթացքում իր միջոցների հաշվին նաև հոգալու է այգու խնամքի ու պահպանության ծախսերը: Գլխավոր նախապայմանը, որ Երևանի քաղաքապետարանին ներկայացրել են բարեգործներ Միքայել և Կարեն Վարդանյանները, այն է, որ այգին մնում է Երևան համայնքի սեփականությունը, և այգու տարածքում արգելվում է որևէ ձեռնարկատիրական գործունեություն:

The Yerevan 2800th Anniversary Park has already become a favorite place to go for the residents of Yerevan and the guests of the capital. It attracts all the generations, every day from young to old rush to enjoy the beautiful sceneries of the park and coolness of the fountains.
Let us remind you, that previously this area was a marginal part of the English Park. After the construction of the Italy Street in 2002 this site seemed to have turned into an island. Due to the lack of maintenance the area was in a poor condition and ceased to serve as a park area. There were only old and sick trees, obsolete and damaged benches, remains of destroyed and non-functioning fountains. It was in this area that in 2018-2019 the Yerevan 2800th Anniversary Park was constructed. It took half a year to create the project and another year and a half to complete the construction of the park. During the construction everything has been changed including the soil replacement.
The grand opening ceremony of the park that took place on 10 May, 2019, was attended by the Prime Minister of Armenia, the Mayor of Yerevan and numerous guests. The park was built with the financial support provided by the ″Vardanyan Family″ Charity Foundation. The author of the project is Karen Vardanyan. The amount of 5 million 300 thousand US dollars has been spent on the implementation of this project.
Besides the construction of the park, from 2019 on the ″Vardanyan Family″ Charity Foundation will also cover the expenses of care and maintenance of the park for a period of 99 years. The main precondition presented by the philanthropists Mikael and Karen Vardanyan to Yerevan Municipality is that the park must remain the property of the Yerevan community, and any business activity on the territory of the park must be banned.