Իրանի հետ առեւտրի համար ԵՄ-ի հատուկ առեւտրային մեխանիզմը (INSTEX) պետք է համապատասխանի Իրանի պահանջմունքներին, հակառակ դեպքում Թեհրանի հաջորդ քայլերն ավելի վճռական կլինեն: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին, փոխանցում է Mehr-ը:
«ԵՄ ֆինանսական մեխանիզմի ներդրումը հետաձգվել էր պարտավորությունների բացակայության պատճառով,- ասել է նա: - Այն բանից հետո, երբ Իրանը վերջնագիր ներկայացրեց հունվարին միջուկային համաձայնագիրը ստորագրած եվրոպական երկրներին, նրանք որոշ քայլեր ձեռնարկեցին INSTEX-ի ներդրումն արագացնելու համար, բայց այդ քայլերն անբավարար են, որովհետեւ մեզ համար կարեւոր են դրա կատարման եղանակն ու ժամկետները»:
Խոսելով Վիեննայում համաձայնագիրը ստորագրած երկրների ԱԳ նախարարների առաջիկա հանդիպման մասին՝ Մուսավին նշել է, որ Իրանը ցանկանում է, որպեսզի եվրոպական երկրները գործնական քայլեր ձեռնարկեն եւ իրենց պարտավորությունները կատարեն: Միջուկային համաձայնագրին վերաբերող Իրանի հաջորդ քայլերը գործնականում կախված են եվրոպական երկրների միջոցառումներից, ընդգծել է Մուսավին:

Специальный финансовый механизм ЕС для торговли с Ирана (INSTEX), должен отвечать потребностям Ирана, в противном случае следующие шаги Тегерана будут более решительными. Об этом заявил официальный представитель МИД Ирана Аббас Мусави, передает Mehr.
«Внедрение финансового механизма ЕС было отложено из-за отсутствия обязательств», - сказал он. «После того, как Иран выдвинул ультиматум европейским странам, подписавшим ядерное соглашение, они предприняли некоторые шаги для ускорения внедрения INSTEX, но этих шагов недостаточно, потому что для нас важен способ его выполнения и сроки», - сказал Мусави.
Говоря о предстоящей встрече в Вене министров иностранных стран, подписавших соглашение Мусави отметил, Иран хочет, чтобы европейские страны предприняли практические шаги и выполнили свои обязательства. Следующие шаги Ирана в отношении ядерного соглашения зависят от практических мер европейских стран, подчеркнул Мусави.