Հայաստանը Ադրբեջանի գործողությունների դեմ պաշտոնական բողոք է ներկայացրել ՅՈՒՆԵՍԿՕ: Այս մասին հուլիսի 3-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը:
Մամուլի քարտուղարը հայտնեց, որ հայկական կողմը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից հրավեր էր ստացել որպես դիտորդ մասնակցելու Բաքվում անցկացվող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 43-րդ նստաշրջանին: Հայկական կողմը դիմել էր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին անվտանգության երաշխիքների համար՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացվող հակահայկական քարոզչությունը:
Միջոցառման նախաշեմին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղարից նամակ է ստացվել, որը հայտնում է, որ ադրբեջանական կողմը հրաժարվել է անվտանգության լրացուցիչ երաշխիքներ տրամադրել: Դրանով Ադրբեջանը խոչընդոտել է հայկական պատվիրակության մասնակցությանը:

Armenia has submitted a formal complaint to UNESCO against the actions of Azerbaijan, spokeswoman for Armenian Foreign Ministry Anna Naghdalyan told reporters on Wednesday.
According to her, the Armenian side received an invitation from UNESCO to participate  in the 43rd session of the UNESCO World Heritage Committee in Baku as an observer. The Armenian side appealed to UNESCO for security guarantees, given the anti-Armenian propaganda carried out by the Azerbaijani authorities.
A letter was received from the UNESCO Secretary General, informing that the Azerbaijani side refused to provide additional security guarantees. Thus, Azerbaijan prevented the participation of the Armenian delegation.