Արարատի մարզի դատարանն այսօր՝ հուլիսի 10–ին որոշում է կայացրել երկու ամսով կալանավորել Զոդի կամրջի վրա տեղի ունեցած ողբերգական ավտովթարի գործով ձերբակալված «Տոյոտա Հիլուքս» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդ Սողոմոն Հակոբյանին։ Այս մասին NEWS.am–ին հայտնեց ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Նաիրա Հարությունյանը։
Վարորդին մեղադրանք է առաջադրվել ՔՕ 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (ճանապարհային երթեւեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ):
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ 2019 թվականի հուլիսի 6-ին՝ժամը 15:00-ի սահմաններում,  Արարատ քաղաքի Զոդի կամրջի վրա, միմյանց են բախվել «ԳԱԶԵԼ», «Տոյոտա Հիլուքս» և «ՎԱԶ 21063» մակնիշի ավտոմեքենաները, որի արդյունքում հրդեհ է բռնկվել «ԳԱԶԵԼ» մակնիշի ավտոմեքենայում, այնուհետև հրդեհը տարածվել է «Տոյոտա Հիլուքս» մակնիշի և «ՎԱԶ 21063» մակնիշի ավտոմեքենաներում:
Վթարի հետևանքով ստացած այրվածքներից «ԳԱԶԵԼ» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը և վերջինիս հինգ ուղևորները տեղում մահացել են (6 դիերից մեկն արական սեռի է, հինգը՝ իգական), «ԳԱԶԵԼ»-ում գտնվող մյուս ուղևորները, ինչպես նաև «Տոյոտա Հիլուքս» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը և ուղևորները՝ ընդհանուր 11 մարդ, մարմնական տարբեր վնասվածքներով տեղափոխվել բժշկական կենտրոններ:

A regional court of Ararat Province rendered today a decision to remand driver of a Toyota Hilux Soghomon Hakobyan (arrested for the tragic accident that took place on Zod Bridge) for two months, as reported Head of the Division for Information and Public Relations of the Department of the Investigative Committee of Armenia Naira Harutyunyan.
The driver is charged with violating road traffic rules or rules for use of vehicles that caused the deaths of two or more persons due to carelessness.
Earlier, Armenian News-NEWS.am had reported that on July 6, 2019 at around 3 p.m., GAZEL, Toyota Hilux and VAZ 21063 cars collided on Zod bridge in the city of Ararat. After the car accident, a fire broke out in the GAZEL and spread towards the Toyota Hilux and VAZ 21063.
As a result of the accident, the driver of the GAZEL and the five passengers died on the spot (one of the 6 bodies is the body of a male, and the remaining five bodies are bodies of females). The other passengers in the GAZEL, as well as the driver and passengers of the Toyota Hilux (total of 11 people) were transferred to medical centers with various bodily injuries.