Սիրիայի հայ համայնքը շարունակում է ապրել բնականոն հունով, երկրում իրավիճակն ավելի քան խաղաղ է։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց Սիրիայի Հայոց առաջնորդարանի դիվանապետ Գրիգոր Կոկոդունկյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե երկրում հակակառավարական առաջին կոչերի ֆոնին ինչպե՞ս է իրեն զգում եւ արդյոք անվտանգ պայմաններո՞ւմ է ապրում հայ համայնքը։
Նա կտրականապես հերքեց լուրերը, թե Սիրիայում քաղաքական լարված իրավիճակ է ստեղծվել։ «Ամեն ինչ խաղաղ է, այստեղ ոչ մի բան էլ չի պատահել։ Հակակառավարական կոչերի մասին լուրերը չափազանցված են»,-ասացԿոկոդունկայնը։
Նշենք, որ օրեր առաջ Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսում իրավապահները ցրել էին մի քանի տասնյակ հոգանոց ցույցը: Ցույցը տեղի էր ունեցել ներքին գործերի նախարարության առջեւ: Ականատեսների վկայությամբ, եղել են վիրավորներ, մի քանի հոգի ձերբակալվել է:
Չնայած կառավարության կողմից դրված պաշտոնական արգելքին՝ Դամասկոսի հարյուրավոր քաղաքացիներ բողոքի ակցիայի էին դուրս եկել, որի ընթացքում պահանջել էին քաղբանտարկյալների ազատ արձակում:
Բողոքի ակցիան սկսել էին 21 քաղբանտարկյալների ընտանիքները: Որոշ ժամանակ անց տեղի էր ունեցել ռեժիմի կողմնակիցների հակաակցիան, որի ժամանակ հնչել էր «Պաշտպանե´նք սիրելի նախագահին մեր ոգով, մեր արյունով» կոչը:

Армянская община Сирии продолжает жить в естественном русле, ситуация в стране более чем мирная.  Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил представитель резиденции главы Сирийской епархии Армянской апостольской церкви Григор Кокодункян, отвечая на вопрос о том, как себя чувствует армянская община на фоне первых антиправительственных призывов в стране и находится ли она в безопасных условиях.
Он категорически отверг слухи о том, что в Сирии напряженная политическая обстановка. «Здесь все мирно, здесь ничего не случилось. Слухи об антиправительственных призывах преувеличены»,– сказал Кокодункян.
Отметим, что сирийские власти 18 марта  разогнали демонстрацию в городе Дераа, расположенном на юге страны. По толпе стреляли боевыми патронами, в результате были убиты трое участников акции, сотни получили ранения. Для разгона акции привлекли также вертолеты.
Демонстранты выступали против правящей партии Баас, которая находится у власти почти полвека, требовали политических свобод и борьбы с коррупцией.
В митинге, начавшемся после пятничной молитвы, приняли участие 3-4 тыс. жителей Дераа. Менее масштабные акции прошли в еще двух сирийских городах. После этого манифестации протеста продолжились с новой силой.
Глава Ширакской епархии: Силовики должны осуществить определенные шаги, чтобы предотвратить катастрофу