Վիեննայում միջազգային կազմակերպություններին կից Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Քազեմ Ղարիբ Աբադին ասել է, որ ԱՄՆ-ը չի հասել ցանկալի արդյունքների Ատոմային էներգիայի միջազգային կազմակերպության (ԱԷՄԳ) Կառավարիչների խորհրդի հատուկ նստաշրջանում՝ Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) պայմաններին հետեւելու հարցում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով IRNA-ին։
Մշտական ներկայացուցչի խոսքով՝ ԱՄՆ-ը ցանկանում էր հրավիրել արտահերթ նիստ Իրանի կողմից ԳՀՀԾ-ի կատարման հարցով, բայց երկրների մեծ մասը կողմնակից չի եղել այդ առաջարկին։ «Երկրները միաձայն դատապարտել են ԱՄՆ դուրս գալը ԳՀՀԾ-ից եւ նշել, որ նման հանդիպումը համաձայնագրի դրույթների քննարկման վայր չէ։ Այդ հարցը պետք է լուծվի «5+1» խմբի նիստում»,- ասել է նա։
Իրանի ներկայացուցիչը նաեւ ասել է, որ «հատուկ նստաշրջանում ԱՄՆ-ը մեկուսացման մեջ է եղել եւ չի կարողացել ստանալ այն, ինչին ձգտում էր»։
«Միացյալ Նահանգները մտադիր էր օգտագործել հանդիպումը իր քաղաքական շահերն առաջ տանելու, Իրանին դիմակայելու համար, բայց դա նրան չհաջողվեց»,- ասել է Քազեմ Ղարիբ Աբադին։
Վիեննայում հունիսի 10-ին տեղի էր ունեցել ԱԷՄԳ Կառավարիչների խորհրդի հատուկ նիստը՝ Իրանի միջուկային գործի շուրջ իրադարձությունների զարգացման թեմայով։ Նստաշրջանի անցկացման հայցադիմում ներկայացրել էր Վիեննայում միջազգային կազմակերպություններում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցչությունը, որը համոզված է, որ միջազգային հանրությունը պետք է պատասխանատվության կանչի Իրանի իշխանություններին միջուկային համաձայնագրի առումով կատարած քայլերի համար։ Հուլիսի 8-ին ԱԷՄԳ-ն հաստատեց, որ Իրանը գերազանցել է ուրանի հարստացման մակարդակը 3,67 տոկոսից, ինչը սահմանափակված էր միջուկային գործարքով։ Հուլիսի 1-ին ԱԷՄԳ-ում տեղեկացրել են, որ Իրանը գերազանցել է ցածր մակարդակով հարստացված ուրանի 300 կգ պաշարների շեմը, ինչը թույլատրված էր միջուկային գործարքով (ԳՀՀԾ)։ Գործակալության գլխավոր տնօրենը զեկուցել է Կառավարիչների խորհրդին Իրանի իշխանությունների յուրաքանչյուր քայլի մասին։
ԳՀՀԾ-ն Իրանը կնքել է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամների (Ռուսաստան, Մեծ Բրիտանիա, Չինաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) եւ Գերմանիայի հետ 2015-ին։ Գործարքը սահմանափակում էր Թեհրանի միջուկային մշակումները ՄԱԿ պատժամիջոցների եւ ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի միակողմանի սահմանափակիչ միջոցների չեղարկման դիմաց։ Իրանն այն ժամանակ պարտավորվել էր 15 տարվա ընթացքում չհարստացնել ուրանը 3,67 տոկոսից ավելի եւ հարստացված ուրանի պաշարները պահել 300 կիլոգրամը չգերազանցող մակարդակին, ինչպես նաեւ ծանր ջրով հավելյալ ռեակտորներ չստեղծել, չկուտակել ծանր ջուր եւ չզբաղվել միջուկային պայթուցիկ սարքի սեղծմամբ։

Постоянный представитель Ирана при международных организациях в Вене Казем Гариб Абади заявил, что США не добились желаемых результатов на специальной сессии Совета управляющих Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) по вопросу соблюдения условий Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе, передает ТАСС  со ссылкой на IRNA.
По словам постпреда, США хотели созвать экстренное заседание по вопросу о выполнении Ираном СВПД, однако большинство стран не поддержало такое предложение. «Страны единодушно осудили выход США из СВПД и отметили, что подобная встреча - не место для обсуждения положений соглашения. Этот вопрос должен решаться на заседании группы «5+1», - пояснил он.
Представитель Ирана также заявил, что «на спецсессии США оказались в изоляции и не смогли получить то, чего они добивались».
«Соединенные Штаты намеривались использовать эту встречу для продвижения своих политических интересов, для противодействия Ирану, однако у них ничего не вышло», - сказал Казем Гариб Абади.
В Вене 10 июня состоялось специальное заседание Совета управляющих МАГАТЭ на тему развития событий вокруг иранского ядерного досье. Запрос о проведении сессии направило постпредство США при международных организациях в Вене, которое уверено, что международное сообщество должно привлечь к ответственности власти Ирана после их шагов в отношении ядерного соглашения. 8 июля МАГАТЭ подтвердило, что Иран превысил уровень обогащения урана в 3,67%, который был ограничен ядерной сделкой. 1 июля в МАГАТЭ информировали, что Иран превысил лимит запасов в 300 кг низкообогащенного урана, который был разрешен ядерной сделкой (СВПД). Генеральный директор агентства доложил Совету управляющих о каждом отдельном шаге иранских властей.
Совместный всеобъемлющий план действий был заключен Ираном с постоянными членами Совета Безопасности ООН (Россия, Великобритания, Китай, США, Франция) и Германией в 2015 году. Сделка ограничивала ядерные разработки Тегерана в обмен на отмену санкций ООН и односторонних ограничительных мер США и ЕС. Иран тогда обязался в течение 15 лет не обогащать уран более чем на 3,67% и поддерживать запасы обогащенного урана на уровне, не превышающем 300 кг, а также не сооружать дополнительных тяжеловодных реакторов, не накапливать тяжелую воду и не заниматься разработкой ядерного взрывного устройства.