Վենետիկի հանձնաժողովը Վենետիկում հունիսի 21-22-ը 119-րդ լիագումար նիստի արդյունքներով հրապարակել է փաստաթուղթ, որում անդրադարձել է Հայաստանում կատարվող իրադարձություններին:
Ստորեւ ներկայացնում ենք փաստաթղթում Հայաստանի վերաբերյալ հոդվածի տեքստը.
Պարոն Մարկերտը հիշեցրել է, որ անցյալ տարի Հայաստանում խաղաղ հեղափոխություն է տեղի ունեցել, որը համպատասխանում Սահմանադրության նորմերին: Սակայն դատական իշխանությունը շատերի կողմից գնահատվել է որպես կոռումպացված եւ նախորդ իշխանության ժամանակների նման:
Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու դատարանի որոշումից հետո Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կտրուկ քննադատության էր ենթարկել դատարաններին եւ իր կողմնակիցներին կոչ արել արգելափակել դատարանների շենքերը եւ վերափոխել դատական իշխանությունը:
Հանձնաժողովի ղեկավարը վարչապետին հասցեագրված նամակում նշել է, որ դատարանների նկատմամբ ակնհայտ անսվտահություն կա եւ որ ցանկացած միջոց պետք է իրականացվի Սահմանադրությանը եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխան:
Հայաստանի իշխանությունների հրավերով՝ Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պաշտոնյաների պատվիրակությունը Մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության հարցերով գլխավոր տնօրենի, ինչպես նաեւ հանձնաժողովի քարտուղարի գլխավորությամբ դատական համակարգի բարեփոխումների քննարկման համար այցելել է Հայաստան:
Կողմերը պայմանավորվել են, որ գործող դատավորների համընդհանուր վեթինգը օգտակար եւ անհրաժեշտ չէ: Դրա փոխարեն հարկավոր է ամրապնդել կարգապահական ընթացակարգերը եւ կապ հաստատել եկամուտների հայտարարագրերի համակարգի հետ:
Դրա համար Հայաստանի դատական օրենսգրքում հարկավոր է մինչեւ հուլիսի վերջ փոփոխություններ կատարել:
Հայաստանի իշխանությունները հետաքրքրություն են ցուցաբերել այդ փոփոխությունների վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովի շտապ եզրակացության ստացման հարցում, սակայն դեռ պաշտոնական դիմում չեն ներկայացրել, քանի որ փոփոխությունները պատրաստ չէին:
Ընդլայնված կազմի բյուրոն իր նիստին նախաձեռնել էր շտապ եզրակացության նախապատրաստումը: Հանձնաժողովը թույլատրել էր շտապ եզրակացություն պատրաստել Հայաստանի դատական օրենսգրքի բարեփոխման մասին, որը մինչեւ հոկտեմբերի լիագումար նիստը ուղղված կլինի դիմող մարմիններին:
Հանձնաժողովը նաեւ տեղեկացվել է այն մասին, որ Սահմանադրական դատարանի նորից ընտրված դատավորը կասկածի տակ է դրել 9 դատավորներից 7-ի օրինականությունը, որոնք ընտրվել են մինչեւ 2015 թվականի սահմանադրական բարեփոխումների ուժի մեջ մտնելը:
Նրա խոսքով՝ նրանք ընտրվել են ՍԴ անդամների կողմից, իսկ նոր տեքստում հիշատակվել են ՍԴ դատավորները:
Սահմանադրության վերանայված 231-րդ հոդվածը, այնուամենայնիվ հստակ եւ անվիճելի կերպով նշում է, որ մինչեւ սահմանադրական փոփոխությունների ուժի մեջ մտնելը ՍԴ նշանակված ղեկավարը եւ անդամները պետք է շարունակեն իրենց պաշտոնները զբաղեցնել մինչեւ 2005 թվականի Սահամանդրությունում նշված լիազորությունների ժամկետի ավարտը:
Մտահոգություն է առաջացնում այն, որ դատավորի այս հայտարարությունը ողջունել է խորհրդարանը եւ գործող դատավորների մանդատների նկատմամբ միջամտության սպառնալիք գոյություն ունի:
Հանձնաժողովը Վենետիկի հանձնաժողովի ղեկավար Ջ. Բուքիքիոյին լիազորել է հետեւել տվյալ հարցի շուրջ զարգացումներին եւ անհրաժեշտության դեպքում հրապարակային ելույթով հանդես գալ:

Following the results of the 119th plenary session of June 21-22, the Venice Commission published a document in Venice, which addressed the events taking place in Armenia.
The full text of the letter is below:
Mr Markert recalled that last year in Armenia there had been a peaceful revolution respecting the rules of the Constitution. The judiciary was, however, regarded by many as being corrupt and close to the previous power.
Following a court decision to release on bail former President Kocharyan, on 19 May Prime Minister Pashinyan had strongly criticised the courts, asked his supporters to block court houses and called for a renewal of the judiciary. In a letter to the Prime Minister the President of the Commission acknowledged that there was a lack of trust in the judiciary but insisted that any measures taken had to be fully in line with the Constitution and international standards.
Upon the invitation of the Armenian authorities, a delegation of high Council of Europe officials, led by the Director General on Human Rights and the Rule of Law and including the Secretary of the Commission, went to Armenia to discuss judicial reform. Agreement was reached that it would be neither necessary nor useful to carry out a general vetting of all sitting judges. Instead, disciplinary procedures should be strengthened and a link with the asset declaration system established. To this end the Judicial Code should be amended before the end of July.
The Armenian authorities indicated an interest in obtaining an urgent opinion of the Venice Commission on these amendments but had not yet made an official request since the amendments were not ready. At its meeting the Enlarged Bureau authorised the preparation of an urgent opinion.
The Commission was furthermore informed that a newly elected judge of the Constitutional Court had questioned the legitimacy of 7 of the 9 judges of the Court, who had been elected prior to the entry into force of the 2015 constitutional amendments. His main argument was that, according to the previous text of the Constitution, they had been elected as members of the Constitutional Court, while the new text referred to judges of the Constitutional Court. Article 213 of the revised Constitution, however, provided clearly and unambiguously that the chairman and members of the Constitutional Court appointed prior to the entry into force of the amendments shall continue to serve until the end of their term of office prescribed by the Constitution amended in 2005. It was disturbing that this statement by the judge had been applauded in parliament and there might be a risk of interference with the mandates of the sitting judges.