ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմն այսօր՝ հուլիսի 16–ին, վճռաբեկ բողոք է ներկայացնել նախագահի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշման բեկանման դեմ։ Այս մասին տեղեկություն է տարածել Քոչարյանի պաշտպանական թիմը։
Մինչ այդ՝ հուլիսի 11-ին պաշտպանները վճռաբեկ բողոքներ են ներկայացրել Ռ․ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը վերացնելու վերաբերյալ։ Վճռաբեկ բողոքների մասով զեկուցող դատավորը կլինի Սամվել Օհանյանը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 25-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ Արմեն Դանիելյանի, բավարարել է դատախազի, տուժողի և վերջինիս ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանի վերաքննիչ բողոքները։
Դատարանի որոշմամբ վերացվել է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված Արցախի նախկին ու ներկա նախագահների անձնական երաշխավորությունը և որոշվել է որպես խափանման միջոց կիրառել կալանավորումը։ Դատարանը բեկանել է նաև գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու որոշումը։

The attorneys of second President of Armenia Robrt Kocharyan field today a cassation appeal against overturning the decision on suspending proceedings of the criminal case instituted against the President and on applying to the Constitutional Court, as reported Kocharyan’s attorneys.
Prior to this, on July 11, the attorneys had filed cassation appeals to eliminate the preventive measure remand selected for Robert Kocharyan. The judge for the cassation appeals will be Samvel Ohanyan.
On June 25, the Criminal Court of Appeal, under the chairmanship of Judge Armen Danielyan, upheld the appeals filed by the prosecutor, injured party and the latter’s representative Seda Safaryan.
By the court ruling, the personal pledge of the former and incumbent presidents of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) selected as a preventive measure for Robert Kocharyan was eliminated, and it was decided to apply remand as a preventive measure. The court overturned the decision on suspending case proceedings and on applying to the Constitutional Court.