Հուլիսի 25-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում՝ Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղից դեպի հարավ ընկած հատվածում: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ԱԳՆ-ն:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, նրա դաշտային օգնականներ Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա):
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել դիտարկման անցկացմանը և ապահովել ԵԱՀԿ առաքելության անդամների անվտանգությունը։

STEPANAKERT. – In accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic), the OSCE mission on Thursday will hold a planned ceasefire monitoring on the line of contact between the Artsakh and Azerbaijan armed forces, to the south of Gyulistan village of Shahumyan Region, the Artsakh Ministry of Foreign Affairs informed.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring will be conducted by Ambassador Andrzej Kasprzyk, the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, as well as his field assistants Ghenadie Petrica (Moldova) and Mihail Olaru (Moldova).
The authorities of the Republic of Artsakh have expressed their readiness to assist in holding this monitoring and to ensure the safety of the OSCE mission members.