Հայաստանի եւ FRONTEX գործակալության միջեւ համագործակցության պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որի արդյունքը պետք է լինի տեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագրի ստորագրումը:
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն այսօր՝ մայիսի 24-ին ընդունել է Եվրամիության արտաքին սահմանների օպերատիվ կառավարման գործակալության (FRONTEX) գործադիր տնօրենի հատուկ հարցերով խորհրդական Գրահամ Լիզին եւ արտաքին հարաբերությունների պատասխանատու Ռիկ Վեյջերմանսին:
Գործակալությունը առանցքային դերակատարում ունի սահմանների կառավարման  ինտեգրված մոդելի զարգացման գործում` ապահովելով Եվրամիության արտաքին սահմանների անվտանգությունը, ինչպես նաեւ` նպաստելով երրորդ երկրների հետ համագործակցության զարգացման եւ միգրացիոն հոսքերի նպատակաուղղված  կառավարման գործընթացներին:
Գործակալությունը սերտ համագործակցում է ԵՄ-ի եւ նրա արտաքին սահմանների  անվտանգության համար պատասխանատու մարմինների հետ, մասնավորապես` Եվրոպոլի, մաքսային, ֆիտոսանիտարական եւ անասնապահական հսկողության, ներքին եւ սահմանային անվտանգության համար պատասխանատու իրավապահ մարմինների:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սեպտեմբերին ստորագրել երկկողմ համագործակցության համաձայնագիր, որը հնարավորություն կտա իրականացնել համատեղ օպերացիաներ եւ պիլոտային ծրագրեր:  Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ համաձայնագրի ստորագրումը մեծ նշանակություն կունենա ԵՄ չափանիշներին համապատասխան ենթակառուցվածքներ ունենալու, սերտիֆիկացված լաբորատորիաներ ձեւավորելու, ինչպես նաեւ` արհեստավարժ կադրեր պատրաստելու համար:
Գործակալությունն արդեն համագործակցության երկկողմ համաձայնագրեր է  կնքել ԵՄ անդամ 13 երկրների հետ, որոնք ներառված են  Շենգենյան գոտում:

Между Арменией и FRONTEX достигнута договоренность, результатом которой должно стать соглашение о техническом сотрудничестве.
Секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян 24 марта принял советника по особым вопросам исполнительного директора Европейского агентства пограничной охраны (Frontex) Грэхэма Лиза и ответственного по внешним сношениям Рика Вейджерманса.
Агентство играет ключевую роль в развитии интегрированной модели управления границами, обеспечивая безопасность внешних границ Евросоюза, а также содействуя развитию сотрудничества с третьими странами и целенаправленному контролю за миграционными потоками.
Агентство тесно сотрудничает с ЕС и отвечающими за безопасность его внешних границ органами, в частности, с органами контроля за скотоводством, фитосанитарией, таможенными структурами, правоохранительными органами, ответственными за безопасность внешних и внутренних границ.
Была достигнута договоренность о подписании в сентябре соглашения,  которое даст возможность осуществлять совместные операции и пилотные программы. Артур Багдасарян отметил, что подписание соглашения сыграет большую роль для формирования инфраструктур и сертифицированных лабораторий, соответствующих стандартам Евросоюза, а также для подготовки квалифицированных кадров.
Агентство уже заключило двусторонние соглашения о сотрудничестве с 13 странами ЕС, которые включены в Шенгенскую зону.