Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ղրղզստանում՝ Իսիլ Կուլի շրջանի Չոլպոն-Ատա քաղաքում։
Հայաստանի վարչապետը մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստից հետո նախատեսված մշակութային ծրագրին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կառավարություների ղեկավարների եւ ԵԱՏՀ նախագահի հետ միասին ներկա է գտնվել «Tengri 2019» ամենամյա միջազգային երաժշտական փառատոնի բացմանը։
ՀՀ վարչապետի աշխատանքային այցը Ղրղզստանի Հանրապետություն ավարտվել է։ Այսօր Նիկոլ Փաշինյանը և նրա գլխավորած պատվիրակությունը կվերադառնան Երևան։

Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan is on a working visit to Kyrgyzstan (city of Cholpon Ata of the Issyk-Kul Region).
The Prime Minister of Armenia participated in the cultural program that followed the session of the Eurasian Intergovernmental Council.
Prime Minister Nikol Pashinyan attended the opening of Tengri Music Fest 2019 along with the heads of governments of the member states of the Eurasian Economic Union and the Chairman of the Eurasian Economic Commission.
The working visit of the Prime Minister of Armenia to Kyrgyzstan is over. Nikol Pashinyan and his delegation will return to Yerevan today.