Երկուշաբթի ամերիկյան վարչակազմը հրապարակել է հրաման, որով խստացվում են գրին քարտի (ԱՄՆ-ում մշտական բնակության իրավունք) տրամադրումն այն արտասահմանցիներին, որոնք, ըստ իշխանությունների, մեծ հավանականությամբ պետք է ապավինեն պետական նպաստներին: Երկուշաբթի Սպիտակ տանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտնել է ԱՄՆ ներքին անտանգության նախարարությանն առընթեր Քաղաքացիության եւ ներգաղթի հարցերով ծառայության տնօրենի պաշտոնակատար Կեն Կուչինելին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Կանոնները խոչընդոտում են, որպեսզի արտասահմանցիները, որոնք մեծ հավանականությամբ կարող են դառնալ պետությանն ապավինած անձինք, ժամանեն Միացյալ Նահանգներ եւ գրին քարտ ստանան»,- ասել է նա:
Գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ այսպիսով «ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը ամրապնդում է ինքնաբավության եւ անձնական պատասխանատվության իդեալը՝ ապահովելով իրավիճակ, որի դեպքում ներգաղթյալները կկարողանային իրենք իրենց մասին հոգ տանել եւ Միացյալ Նահանգներում հաջողության կհասնեին»: Նրա խոսքով՝ որոշումն ուժի մեջ է մտնում 2 ամսից:
Կուչինելիի պարզաբանմամբ՝ նոր փաստաթուղթը հստակ սահմանում է այն անձանց, որոնք պետության ապավինության տակ են. «մարդը, որը 36 ամիս ժամանակահատվածում 12 ամսից ավելի պետությունից ստանում է մեկ կամ ավելի նպաստ»: «Միեւնույն ամսում երկու տարբեր նպաստներ ստանալը կգնահատվի որպես 2 ամիս» նպաստի ստացում, հստակեցրել է նա:
Ընտրության չափանիշները
ԱՄՆ տարածքում կեցության իրավունքի տրամադրման հարցը լուծելիս երկրի իշխանությունները հիմա ձգտելու են որոշել այն հավանականությունը, որ մարդը կարող է «հանրության համար բեռ» դառնալ: Նրանք, ովքեր չեն համապատասխանում չափանիշներին, մուտքի մերժում կստանան, իսկ երկրում արդեն ապրող ներգաղթյալներին, որոնք չեն կարողանա ապացուցել իրենց ֆինանսական ինքնուրույնությունը, չի հաջողվի երկրում մնալը երկարացնել: «Այս կանոնը, ըստ Քաղաքացիության եւ ներգաղթի հարցերով ծառայության, կառնչվի տարեկան մոտ 400 հազար մարդու»,- ընդգծել է Կուչինելին:
Բացասական գործոն կհամարվի արտոնյալ բժշկական ապահովագրության Medicaid-ի օգտագործումը, պարենային կտրոններ ստանալու եւ բնակարանի արտոնյալ գնման ծրագրին մասնակցությունը: Գրին քարտ ստանալու հետ կապված խնդիրներ կարող են առաջանալ նաեւ այն մարդկանց մոտ, որոնք տառապում են «լուրջ բուժում պահանջող հիվանդություններով» եւ «արտասահմանցուն կխանգարեն իրեն ապահովել, դպրոց կամ աշխատանքի հաճախել»: Նույնը տեղի կունենա նաեւ այն դեպքում, եթե այդպիսի մարդը բավարար միջոցներ չունի նման հիվանդության բուժումը վճարելու համար: Բացասական բնութագիր կդառնա նաեւ մասնավոր բժշկական ապահովագրության բացակայությունը եւ անգլերենի իմացության անբավարար մակարդակը, որը թույլ չի տալիս «աշխատանքի շուկա դուրս գալ»:
Ամերիկյան լրատվամիջոցները հայտնում են, որ նոր ներգաղթային քաղաքականության հակառակորդները մտավախություն ունեն, որ այս որոշումը կարող է հանգեցնել նրան, որ ԱՄՆ տարածքում բնակվող ներգաղթյալները, որոնք օրենքով իրավունք ունեն պետության կողմից նպաստ եւ օգնություն ստանալու, դրանից կխուսափեն, որպեսզի իրենց համար չփակեն հետագայում քաղաքացիություն ստանալու հնարավորությունը: Արդյունքում՝ այս քաղաքականությունը կհարվածի բնակչության առավել խոցելի շերտերին: Այսպես՝ National Immigration Law Center իրավապաշտպան կազմակերպության տնօրեն Մարիելենա Հինկեպին The Washington Post պարբերականի հետ հարցազրույցում նոր կանոններն անվանել է «ներգաղթային համակարգն ամբողջությամբ հարուստների օգտին վերակառուցելու նախագահ Թրամփի փորձ»:

Американская администрация выпустила в понедельник распоряжение, ужесточающее правила выдачи грин-карт (права на постоянное жительство в США) тем иностранцам, которые, по оценке властей, с большой долей вероятности будут полагаться на государственные пособия. Об этом сообщил в понедельник на брифинге для журналистов в Белом доме и. о. директора Службы по вопросам гражданства и иммиграции при Министерстве внутренней безопасности (МВБ) США Кен Кучинелли, передает ТАСС
«Правила препятствуют тому, чтобы иностранцы, которые могут с большой долей вероятности стать лицами, находящимися на содержании у государства, приезжали в Соединенные Штаты и получали грин-карту», - сказал он. Руководитель ведомства отметил, что таким образом «администрация президента [США Дональда] Трампа укрепляет идеалы самодостаточности и личной ответственности, обеспечивая ситуацию, при которой иммигранты могли бы сами себя содержать и добились бы успеха в Соединенных Штатах». Решение, по его словам, вступает в силу через два месяца.
Как пояснил Кучинелли, новый документ дает четкое определение лица, находящегося на содержании у государства: это «человек, который получает одно или более пособий от государства на протяжении свыше 12 месяцев за период в 36 месяцев». «Получение двух различных пособий за один и тот же месяц будет расцениваться как два месяца» получения пособий, уточнил также он.
Критерии отбора
При решении вопроса о предоставлении права на проживание на территории США власти страны теперь будут стремиться определить вероятность того, что человек может стать «обузой для общества». Тем, кто не соответствует критериям, будет отказано во въезде, а уже проживающим в стране иммигрантам, которые не смогут доказать свою финансовую самостоятельность, не удастся продлить пребывание. «Это правило будет касаться, с точки зрения Службы по вопросам гражданства и иммиграции, почти 400 тыс. человек в год», - подчеркнул Кучинелли.
Негативными факторами будут считаться пользование льготным медстрахованием Medicaid, участие в программе получения продуктовых талонов и льготной покупки жилья. Также проблемы с получением грин-карты могут возникнуть у людей, страдающих от «заболевания, которое может потребовать серьезного лечения» и «помешать иностранцу обеспечивать себя, посещать школу или работу». То же самое будет и в случае, если у такого человека нет достаточных средств для оплаты лечения подобного заболевания. Отрицательными характеристиками станут также отсутствие частной медицинской страховки и недостаточный уровень владения английским языком, не позволяющий «выйти на рынок труда».
Как отмечают американские СМИ, противники новой иммиграционной политики опасаются, что это решение может привести к тому, что проживающие на территории США иммигранты, обладающие по закону правом на получение пособий и помощи со стороны государства, будут избегать этого, чтобы не закрыть для себя в перспективе возможность получения гражданства. В результате политика ударит по наиболее уязвимым слоям населения. Так, директор правозащитной организации National Immigration Law Center Мариелена Хинкепи в интервью газете The Washington Post назвала новые правила «попыткой президента Трампа полностью перестроить иммиграционную систему в пользу богатых».