Ղրղզստանի իշխանությունները կալանք են դրել նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւի ունեցվածքի հիմնական մասի վրա: Այս մասին երեքշաբթի Բիշքեկում հայտարարել է երկրի գլխավոր դատախազ Օթքուրբեկ Ջամշիտովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ներկա պահին կալանքը դրվել է Աթամբաեւի 120 միավոր ունեցվածքի վրա», - ասել է նա:
Աթամբաեւին ձերբակալել էին օգոստոսի 8-ին գրեթե մեկ օր տեւած ուժային գործողութան ընթացքում, որում ներգրավվել էին ոստիկանության մի քանի հազար աշխատակիցներ եւ հատուկջոկատայիններ: Դատարանի որոշմամբ՝ նախկին նախագահն առնվազն մինչեւ օգոստոսի 26-ը կմնա Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի մեկուսարանում: Ներկայումս նա մեղադրվում է քրեական հեղինակություն Ազիզ Բատուկաեւի ապօրինի ազատ արձակման ժամանակ կոռուպցիայի կազմակերպման մեջ:

Арест на основную часть имущества экс-президента Киргизии Алмазбека Атамбаева наложили власти республики. Об этом заявил во вторник в Бишкеке генеральный прокурор страны Откурбек Джамшитов, передает ТАСС
«На данный момент арест наложен на 120 единиц имущества Атамбаева», - сказал он.
Атамбаев был захвачен 8 августа в ходе продолжавшейся почти сутки силовой операции, в которой были задействованы несколько тысяч сотрудников милиции и бойцов спецназа. По решению суда, экс-президент как минимум до 26 августа помещен в СИЗО Государственного комитета национальной безопасности. В данный момент он обвиняется в организации коррупции при незаконном освобождении из мест заключения криминального авторитета Азиза Батукаева.