Ղրղզստանի իշխանությունները կալանք են դրել նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւի ունեցվածքի հիմնական մասի վրա: Այս մասին երեքշաբթի Բիշքեկում հայտարարել է երկրի գլխավոր դատախազ Օթքուրբեկ Ջամշիտովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ներկա պահին կալանքը դրվել է Աթամբաեւի 120 միավոր ունեցվածքի վրա», - ասել է նա:
Աթամբաեւին ձերբակալել էին օգոստոսի 8-ին գրեթե մեկ օր տեւած ուժային գործողութան ընթացքում, որում ներգրավվել էին ոստիկանության մի քանի հազար աշխատակիցներ եւ հատուկջոկատայիններ: Դատարանի որոշմամբ՝ նախկին նախագահն առնվազն մինչեւ օգոստոսի 26-ը կմնա Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի մեկուսարանում: Ներկայումս նա մեղադրվում է քրեական հեղինակություն Ազիզ Բատուկաեւի ապօրինի ազատ արձակման ժամանակ կոռուպցիայի կազմակերպման մեջ:

Kyrgyz authorities imposed the arrest on the main part of the property of the Kyrgyz ex-president Almazbek Atambayev, said country's public prosecutor Otkurbek Dzhamshitov.
According to him,120 units of Atambayev’s property have been seized, TASS reported.
Atambayev was captured on August 8 during a nearly day-long military operation involving several thousand police officers and special forces.
According to the court, the ex-president was placed in a pre-trial detention center of the State Committee for National Security at least until August 26. Currently, he is accused of organizing corruption in the unlawful release from places of detention of criminal authority Aziz Batukayev.