ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ միջամտություններից ընտրությունների պաշտպանության մասին օրինագծերը պարտադիր պետք է ներառեն դրույթներ, որոնք ընտրողներին պարտավորեցնում են քվեարկության ժամանակ ներկայացնել անձը հաստատող հատուկ վկայականներ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ընտրությունների անվտանգության մասին ոչ մի բանավեճ չի կարող շարունակվել առանց նախնական համաձայնության այն մասին, որ ընտրողների նույնականացումը պետք է անչափ կարեւոր դեր խաղա ցանկացած վերջնական համաձայնագրում: Առանց ընտրողների ID քարտի՝ ամեն ինչ անիմաստ է»,- նշել է Թրամփն իր Twitter-յան էջում:
ԱՄՆ Սենատը հուլիսի վերջին քվեարկել էր 2 օրինագծի օգտին՝ ուղղված ամերիկյան ընտրությունները միջամտությունից պաշտպանելուն: Օրինագծերից մեկով նախատեսվում է քվեարկության ժամանակ թղթից քվեաթերթիկների օգտագործում: Երկրորդի համաձայն՝ թեկնածուները, նախընտրական արշավի մասնակիցները եւ նրանց ընտանիքների անդամները պետք է Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյին հայտնեն արտասահմանյան պետություններից օգնության առաջարկներ ստանալու մասին: Այս նախաձեռնություններին աջակցելուց հրաժարվել է Սենատում հանրապետական մեծամասնության առաջնորդ Միթչ Մակքոնելը՝ դրանք կողմնակալ անվանելով:
The Hill պարբերականը նշում է, որ Թրամփը ընտրությունների անվտանգության հարցը մեկնաբանել է այն ժամանակ, երբ Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչները փորձում են Մակքոնելին համոզել աջակցել նշված օրինագծերին:

Президент США Дональд Трамп во вторник заявил, что законопроекты о защите выборов от вмешательства должны обязательно включать положения, обязывающие избирателей предъявлять специальное удостоверение личности при голосовании, передает ТАСС.
«Никакие дебаты о безопасности выборов не могут продолжаться без предварительного согласия о том, что идентификация избирателей должна играть очень важную роль в любом окончательном соглашении. Без ID-карт избирателей это все бессмысленно», - написал Трамп на своей странице в Twitter.
В конце июля Сенат США голосовал за два законопроекта, направленных на защиту от вмешательства в американские выборы. Один из законопроектов предполагал использование при голосовании бумажных бюллетеней. Согласно второму, кандидаты, участники предвыборных кампаний и члены их семей должны сообщать в Федеральное бюро расследований (ФБР) о получении предложений помощи со стороны иностранных государств. Эти инициативы отказался поддержать лидер республиканского большинства в Сенате США Митч Макконнелл, назвавший их предвзятыми.
Как отмечает газета The Hill, Трамп прокомментировал вопрос о безопасности выборов в то время, когда представители Демократической партии пытаются убедить Макконнелла одобрить вышеуказанные законопроекты.