Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոային, ով պաշտոնական այցով գտնվում է Հայաստանում: Այս մասին NEWS.am–ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության լրատվական ծառայությունից։
Ողջունելով հյուրին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև առկա են ջերմ, բարեկամական հարաբերություններ, ինչն արտացոլվում է ոչ միայն բարձրաստիճան պաշտոնական շփումներում, այլև թե՛ հայ, թե՛ ուրուգվայցի ժողովուրդների շրջանում միմյանց և երկու երկրների հանդեպ առկա ջերմ վերաբերմունքով: Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ուրուգվայի ԱԳ նախարարի այցը Հայաստան կխթանի երկկողմ կապերի զարգացումը, և Երևանում Ուրուգվայի գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը, որի բացումը տեղի է ունենալու այս շաբաթվա ընթացքում, վկայում է Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակի մասին:
Վարչապետը նշել է, որ հայ ժողովուրդը մեծ գնահատանքով է վերաբերվում և խորապես երախտապարտ է Ուրուգվային՝ Հայոց ցեղասպանությունն առաջինը պաշտոնապես (1965 թ.) ճանաչելու և այդ քայլով Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում բացառիկ ներդրում ունենալու համար:
Ռոդոլֆո Նին Նովոան նշել է, որ ուրախ է այցելել բարեկամ Հայաստան և հնարավորություն ունենալ քննարկել երկկողմ համագործակցության հարցեր: Ուրուգվայի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ Ուրուգվայը կարևորում է Երևանում գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը, որը կնպաստի միջպետական հարաբերությունների հետագա սերտացմանը: Նա նշել է, որ Ուրուգվայը կանգնած է Հայաստանի կողքին Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացում և շարունակելու է ջանքերը ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ: Ուրուգվայի ԱԳ նախարարն ընդգծել է՝ Ուրուգվայի հայ համայնքը հսկայական դեր է խաղում այդ երկրի զարգացման և հայ-ուրուգվայական բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում: Անդրադառնալով Հայաստանի ԱԳՆ իր գործընկերոջ հետ այսօր ունեցած քննարկումներին՝ Ռոդոլֆո Նին Նովոան նշել է, որ արծարծվել են փոխգործակցությունը խորացնելու հարցեր, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական կապերի հետագա ընդլայնման հեռանկարները:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ պետք է համատեղ աշխատել քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը կոնկրետ արդյունքներով տնտեսական հարաբերությունների վերածելու ուղղությամբ: Ուրուգվայի ԱԳ նախարարը համակարծիք է եղել Հայաստանի վարչապետի հետ՝ նշելով, որ կան բազմաթիվ ուղղություններ, որտեղ կա համագործակցելու մեծ ներուժ:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը լիարժեք հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին և բարձր է գնահատում ԼՂ հիմնահարցի վերաբերյալ Ուրուգվայի անկողմնակալ ու չեզոք դիրքորոշումը և Ուրուգվայի կողմից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերի աջակցությունը: Ուրուգվայի ԱԳ նախարարը նշել է, որ Ուրուգվայը սատարում է հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և հանգուցալուծմանը միտված գործընթացին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային օրակարգի այլ հարցերի շուրջ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ջերմ բարեմաղթանքներ է հղել Ուրուգվայի բարեկամ ժողովրդին և խնդրել ԱԳ նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոային Ուրուգվայի նախագահին փոխանցել Հայաստան այցելելու հրավերը:

Prime Minister Nikol Pashinyan received today Minister of Foreign Affairs of the Eastern Republic of Uruguay Rodolfo Nin Novoa, who is in Armenia on an official visit, reports the news service of the Government of Armenia.
Greeting the guest, Prime Minister Pashinyan expressed certainty that the visit of the Minister of Foreign Affairs of Uruguay to Armenia will promote the development of bilateral relations and that the establishment of the Consulate General of Uruguay in Yerevan, the opening of which will be held this week, serves as evidence of the high level of the political dialogue between Armenia and Uruguay.
The Prime Minister mentioned that the Armenian people highly appreciate and are deeply grateful to Uruguay for officially recognizing the Armenian Genocide in 1965 and making an exclusive contribution to international recognition of the Armenian Genocide through the country’s recognition.
Rodolfo Nin Novoa stated that he is glad to visit the friendly Armenia and have the opportunity to discuss issues on bilateral cooperation. According to the foreign minister, Uruguay attaches importance to the establishment of the Consulate General in Yerevan, which will contribute to further strengthening of interstate relations. He noted that Uruguay stands with Armenia for international recognition and condemnation of the Armenian Genocide and will continue its efforts to prevent genocides. Rodolfo Nin Novoa emphasized that the Armenian community of Uruguay plays a tremendous role in the country’s development and in the strengthening of the friendly ties between Armenia and Uruguay..
The Prime Minister stated that Armenia stays fully true to the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and highly appreciates Uruguay’s impartial position on the settlement of the conflict and its support to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, and the Uruguayan foreign minister noted that Uruguay supports the peaceful settlement of the conflict.
Prime Minister Nikol Pashinyan conveyed warm greetings to the friendly people of Uruguay and asked Minister of Foreign Affairs Rodolfo Nin Novoa to transmit to the President of Uruguay the invitation to visit Armenia.