Ամուլսարի շահագործման դեմ բողոքող ակցիայի մասնակիցներից  5-ը մտադիր են կառավարության շենք մտնել եւ անձամբ կառավարության անդամներին փոխանցել տվյալները: Մասնակիցների անունները հնչեցվեցին, նաեւ ոստիկաններին խնդրեցին չխոչընդոտել:
Նախաձեռնությունը ծափահարությունների արժանացավ:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա է ընթանում Ամուլսարի ոսկու հանքի մշակման դեմ: Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման հետ կապված տվյալները դիտավորյալ թաքցնելու գործով քննչական խմբի ղեկավար Յուրա Իվանյանը նախօրեին մամուլի ասուլիսում հայտնել էր փորձաքննության արդյունքների մասին: Նրա խոսքով՝  Ամուլսարի հանքավայրի մշակման հնարավոր ազդեցության փորձաքննության արդյունքները վկայում են, որ ծրագրի տարածքի եւ Ջերմուկի տերմալ տաք աղբյուրների միջեւ ստորգետնյա ջրերի հոսքի եւ աղտոտման փոխանցման ուղիներ առկա չեն: Քննության ընթացքում տվյալներ չեն ստացվել հանքավայրի շահագործման դեպքում շրջակա միջավայրի վնասի մասին տեղեկությունները դիտավորյալ թաքցնելու մասին: Ակցիայի մասնակիցները փաստաթղթերից հատվածներ են հրապարակում, որոնք հակառակի մասին են վկայում՝ շրջակա միջավայրի վրա հանքավայրի մշակման մեծ վտանգավորության, ստոգետնյա ջրերի համակարգի բաղադրիչների թերագնահատման, ստորգետնյա ջրերի հաշվեկշռի մասին տվյաների գերագնահատման:
Ինչպես եւ սպասվում էր, ոստիկանները չեն շտապում մասնակիցներին շենք թողնել:
Ի պատասխան ացիայի մասնակիցները բարձրախոսով դիմեցին կառավարությանը, որպեսզի 5 մասնակիցներին թույլ տան մտնել շենք: Ակցիայի մասնակիցները վանկարկում են՝ «բացեք մուտքը»:
Ոստիկանները պահանջում են թույլտվություն ներկայացնել, մասնակիցները հիշեցնում են, որ ՀՀ քաղաքացիներ են:
«Երբ  Նիկոլ Փաշինյանը մտնում էր Հանրային ռադիոյի շենք, դա գնահատվում էր ժողովրդի շահերի շրջանակում: Այժմ մենք գործում ենք ժողովրդի շահերից ելնելով», -հիշեցրեցին ակցիայի մասնակիցները: Աստիճանաբար ակցիայի մասնակիցների եւ ոստիկանների միջեւ վեճ է հասունանում:

Пятеро участников акции протеста против разработки Амулсара намерены войти в здание правительства  и лично передать членам правительства данные. Имена участников озвучены, также озвучена просьба полицейским не препятствовать. Инициатива встречена аплодисментами.
Как сообщалось ранее, перед зданием правительства проходит акция протеста против разработки Амулсарского золотоносного месторождения. накануне Юра Иванян, руководитель следственной группы по делу об умышленном сокрытии данных в связи с эксплуатацией Амулсарского  месторождения, на пресс-конференции сообщил итоги экспертизы. По его словам, результаты экспертизы возможного воздействия разработки Амулсарского месторождения свидетельствуют об отсутствии связи между разрабатываемой территорией и термальными источниками Джермука. В ходе следствия не получены данные об умышленном сокрытии информации о вреде окружающей среде в результате эксплуатации месторождения. Участники акции озвучивают отрывки из документов, свидетельствующие об обратном – большой опасности разработки месторождения для окружающей среды, недооценки параметров системы подземных вод, переоценке данных о балансе подземных вод.
Как и следовало ожидать, полицейские не торопятся допустить участников в здание.
В ответ участники акции в громкоговоритель обратились к правительству позволить войти в здание пятерым участникам акции. Участники акции скандируют «откройте вход». Полицейские требуют предъявить разрешение, митингующие напоминают, что являются гражданами Армении.
«Когда Никол Пашинян входил в здание Общественного радио, это было расценено в интересах народа. Теперь мы действуем в интересах народа», - напомнили участники акции. Постепенно разгорается полемика между участниками акции и полицейскими.