Իրանը որեւէ պարտավորություն չի ստանձնել Հիբրալթարում ձերբակալված իր Grace 1 լցանավն ազատագրելու համար։ Այդ մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սեյեդ Աբաս Մուսավին, հաղորդում է Tasnim-ը։
«Իրանը որեւէ պարտավորություն չի ստանձնել այն մասին, որ նավը չուղեւորվի դեպի Սիրիա, քանի որ լցանավի ձերբակալումից մի քանի ժամ անց մենք հայտարարել ենք, որ Սիրիան դրա նշանակետը չէ, եւ մենք հաստատել ենք, որ դա ոչ մեկի չի վերաբերում, եթե անգամ դրա վերջնակետը լիներ Սիրիան»,-հայտարարել է Աբաս Մուսավին։
«Մենք սատարում ենք Սիրիային բոլոր ոլորտներում՝ ներառյալ նավթն ու էներգետիկան»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ «դա օրինական է եւ կապ չունի որեւէ երրորդ երկրի հետ»։
Ավելի վաղ Հիբրալթարի գլխավոր նախարար Ֆաբինա Պիկարդոն հայտարարել էր, որ լցանավը ձերբակալելու մասին հրամանը չեղարկվել էր, երբ Թեհրանը գրավոր հավաստել էր, որ նավը չի բեռնաթափի նավթ Սիրիայում՝ խախտելով Եվրամության պատժամիջոցները։
Նախօրեին Հիբրալթարի իշխանություններն ազատել են իրանյան Grace 1 նավը։
Հուլիսի 4-ին բրիտանական թագավորական ծովային զորքերը ձերբակալել էին իրանյան նավթային լցանավը Հիբրալթարում, քանի որ կասկածել էին, որ դրանով նավթ է մատակարարվում Սիրիային՝ խախտելով ԵՄ պատժամիջոցները։ Թեհրանը պնդում էր, որ սուպերլցանավը չէր ուղեւորվում Սիրիա, եւ դրա կալանքը տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի հրամանով։

Иран не брал на себя каких-либо обязательств, чтобы добиться освобождения своего танкера  Grace 1 из-под стражи в Гибралтаре. Об этом заявил официальный представитель МИД Ирана Сейед Аббас Мусави, передает Tasnim
«Иран  не брал на себя никаких обязательств о том, что судно не направится  в Сирию, поскольку в первые часы после задержания танкера мы объявили, что Сирия не является его пунктом назначения, и мы подтвердили, что это никого не касается, даже если бы (пунктом назначения) была Сирия », - заявил Аббас Мусави.
«Мы поддерживаем Сирию во всех областях, включая нефть и энергетику», - сказал он, добавив, что «это законно и не имеет никакого отношения к какой-либо третьей стране».
Ранее главный министр Гибралтара Фабина Пикардо, заявил, что постановление о задержании танкера было отменено после письменных заверений Тегерана о том, что судно не будет сбрасывать нефть в Сирии в нарушение санкций Евросоюза.
Власти  Гибралтара накануне  освободили иранское судно Grace 1.
4 июля британские королевские морские пехотинцы захватили иранский нефтяной танкер в Гибралтаре за попытку якобы доставить нефть в Сирию в нарушение санкций ЕС. Тегеран утверждал, что супертанкер не направлялся в Сирию, и его захват произошел по указке США.