ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի ցանկանում, որ Միացյալ Նահանգները գործ ունենա չինական Huawei-ի հետ, չնայած վարչակազմը քննարկում է ընկերության համար արտոնյալ ժամկետի երկարաձգման հարցը, փոխանցում է Reuters-ը:
Սպասվում է, որ ԱՄՆ առեւտրի նախարարությունը կերկարացի Huawei Technologies Co Ltd-ին տրամադրած հետաձգումը, ինչը չինական ընկերությանը թույլ կտա ամերիկյան ընկերություններից ապրանքներ գնել:
Թրամփը լրագրողներին ասել է, որ Huawei-ի հետ գործ ունենալ չի ցանկանում ազգային անվտանգության նկատառումներով: «Ներկայումս ամեն ինչ այնպես է ներկայացվում՝ կարծես մենք չենք պատրաստվում բիզնեսով զբաղվել,- ասել է Թրամփը: - Ես ընդհանրապես չեմ ուզում (այդ ընկերության հետ) բիզնեսով զբաղվել, քանի որ դա սպառնալիք է ազգային անվտանգությանը, եւ ես իսկապես կարծում եմ, որ լրատվամիջոցներն այս թեման մի փոքր այլ կերպ են լուսաբանում»:
Նրա խոսքով՝ Huawei-ի բիզնեսի որոշակի ուղղությունները կարող են արգելքից ազատվել, բայց դա «անչափ դժվար» կլինի:
Ավելի վաղ Ազգային տնտեսական խորհրդի տնօրեն Լարրի Քուդլոուն հայտարարել էր, որ առեւտրի նախարարությունը Չինաստանի հետ առեւտրային բանակցությունների ֆոնին որպես բարի կամքի դրսեւորում 3 ամսով կերկարացնի Huawei-ի լիցենզավորման գործընթացը:

Президент США Дональд Трамп не хочет, чтобы Соединенные Штаты вели дела с китайской Huawei, даже несмотря на то, что администрация рассматривает вопрос о продлении льготного периода для компании, передает Reuters.
Министерство торговли США, как ожидается, продлит отсрочку, предоставленную Huawei Technologies Co Ltd, которая позволит китайской фирме закупать товары у американских компаний.
Трамп заявил журналистам, что не хочет вести дела с Huawei по соображениям национальной безопасности. «В настоящий момент все выглядит так, будто мы не собираемся заниматься бизнесом», - сказал Трамп. «Я вообще не хочу заниматься бизнесом (с этой компанией), потому что это угроза национальной безопасности, и я действительно считаю, что средства массовой информации освещают эту тему немного иначе».
По его словам, определенные направления бизнеса Huawei могут быть освобождены от запрета, но это будет «очень сложно».
Ранее директор Национального экономического совета Ларри Кудлоу заявил, что министерство торговли продлит процесс лицензирования Huawei на три месяца как доброй воли  на фоне  торговых переговоров с Китаем.