ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի ցանկանում, որ Միացյալ Նահանգները գործ ունենա չինական Huawei-ի հետ, չնայած վարչակազմը քննարկում է ընկերության համար արտոնյալ ժամկետի երկարաձգման հարցը, փոխանցում է Reuters-ը:
Սպասվում է, որ ԱՄՆ առեւտրի նախարարությունը կերկարացի Huawei Technologies Co Ltd-ին տրամադրած հետաձգումը, ինչը չինական ընկերությանը թույլ կտա ամերիկյան ընկերություններից ապրանքներ գնել:
Թրամփը լրագրողներին ասել է, որ Huawei-ի հետ գործ ունենալ չի ցանկանում ազգային անվտանգության նկատառումներով: «Ներկայումս ամեն ինչ այնպես է ներկայացվում՝ կարծես մենք չենք պատրաստվում բիզնեսով զբաղվել,- ասել է Թրամփը: - Ես ընդհանրապես չեմ ուզում (այդ ընկերության հետ) բիզնեսով զբաղվել, քանի որ դա սպառնալիք է ազգային անվտանգությանը, եւ ես իսկապես կարծում եմ, որ լրատվամիջոցներն այս թեման մի փոքր այլ կերպ են լուսաբանում»:
Նրա խոսքով՝ Huawei-ի բիզնեսի որոշակի ուղղությունները կարող են արգելքից ազատվել, բայց դա «անչափ դժվար» կլինի:
Ավելի վաղ Ազգային տնտեսական խորհրդի տնօրեն Լարրի Քուդլոուն հայտարարել էր, որ առեւտրի նախարարությունը Չինաստանի հետ առեւտրային բանակցությունների ֆոնին որպես բարի կամքի դրսեւորում 3 ամսով կերկարացնի Huawei-ի լիցենզավորման գործընթացը:

US President Donald Trump does not want the United States to do business with Chinese Huawei, despite the fact that the administration is considering extending the grace period for the company, Reuters reported
The US Commerce Department is expected to extend the deferral granted by Huawei Technologies Co Ltd, which will allow the Chinese firm to purchase goods from US companies.
Trump told reporters that he does not want to do business with Huawei for reasons of national security.
According to him, certain areas of Huawei’s business may be exempted from the ban, but it will be very difficult.
Earlier, Director of the National Economic Council Larry Kudlow said that the Commerce Department will extend the licensing process of Huawei for three months as goodwill amid trade negotiations with China.