Հայաստանի ԱԳ նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի հարցազրույցը՝ NEWS.am-ին:
Օրերս քննարկման առիթ էին դարձել ՄԱԿ-ում Հայաստանի քվեարկության վիճակագրական տվյալները, եւ Դուք արդեն այս հարցում հայկական կողմի տեսակետը հայտնել եք: Ձեր կարծիքով՝ ինչո՞վ է վտանգավոր համանման վիճակագրական մոտեցումը եւ որքանո՞վ է արտացոլում իրական արտաքին քաղաքական վեկտորները:
Մենք բազմիցս ենք նշել, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը հայաստանակենտրոն, հայակենտրոն է, ուստի նաեւ զարմանալի չի լինի մի հիմնական պատասխանն այս հարցին, որ ՀՀ-ն միջազգային կառույցներում քվեարկում է՝ ելնելով իր ազգային շահերից՝ հաշվի առնելով ներկայացված բանաձեւերի բովանդակությունը, նախապատմությունը, քննարկման ընթացքը, այլ ոչ թե այլ երկրների հաճոյանալու ցանկությունից։
Իրականում չեմ ցանկանա անդրադառնալ լրատվամիջոցի նյութին, որի նպատակը բոլորովին այլ էր, եւ նյութն արվել էր ԱՄՆ վարչակազմի կողմից օտարերկրյա պետություններին տրամադրվելիք աջակցության վերադիտարկման վերաբերյալ հայտարարված նոր մոտեցման համատեքստում: Անհասկանալի է, թե վիճակագրական վերլուծության ինչպիսի մեթոդ է կիրառվել «Ամերիկայի ձայնի» նյութը նախապատրաստելիս, արդյո՞ք հաշվի են առնվել քանակական եւ որակական բոլոր տվյալները՝ քանի՞ երկիր է քվեարկել, ե՞րբ, ի՞նչ հարցով, ինչպե՞ս, արդյո՞ք հաշվի են առնվել միայն «այո» կամ «ոչ» քվեները, ինչպե՞ս է հաշվառվել «ձեռնպահ» քվեն եւ բացակայությունները, եւ այլն։ Իսկ տվյալ հրապարակումը շահարկողները բնավ հաշվի չեն առել ո՛չ նյութի տրամաբանությունը, ո՛չ էլ առավել եւս ՄԱԿ-ում դրվող բանաձեւերի բովանդակությունը, դրանց՝ Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի հավաքական շահերից բխելը:
ՄԱԿ բանաձեւերը բազմաբովանդակ եւ բազմաբնույթ են, եւ, ինչպես արդեն իսկ նշեցի, Հայաստանը դրանք դիտարկում է՝ ելնելով իր ազգային շահերից: Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններն արտացոլված են կառավարության ծրագրում եւ ՄԱԿ-ում ՀՀ քվեարկությունները հիմնված են հենց այդ առաջնահերթությունների վրա:
Կարելի՞ է արդյոք ասել, որ Հայաստանը շարունակում է կոմպլեմենտարիզմի քաղաքականությունը, եւ որքանո՞վ է դա հաջողվում՝ հաշվի առնելով աշխարհում ընթացող գործընթացները:
Շատ լավ հարց եք տալիս: Առաջ ընկնելով՝ մեկ հայտարարություն անեմ, որ օգոստոսի վերջին Երեւանում մեկնարկելու է ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավարների ավանդական հավաքը, որն այս տարի հանդես է գալու նոր ձեւաչափով: Այն ներառելու է ՀՀ պետական գերատեսչությունների, ԱԺ պատգամավորների, ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի, դիվանագիտական ծառայությունների ղեկավարների մասնակցությամբ մի քանի օր տեւող ակտիվ եւ փակ քննարկում՝ տարածաշրջանային եւ միջազգային զարգացումների, Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների եւ այդ տրամաբանության ներքո ձեռնարկվող եւ ձեռնարկվելիք քայլերի շուրջ:
Վերաամրագրվելու են արտաքին քաղաքականության հիմնարար սկզբունքները, որոնք երեքն են:
Որպես արտաքին քաղաքականության առանցքային սկզբունք առանձնացվել է ինքնիշխանությունը, որի պրիզմայից էլ մենք դիտարկում ենք մեր քայլերը՝ ի նպաստ մեր պետական շահերի: Սա այն է, ինչ կառավարությունը, մասնավորապես՝ ԱԳ նախարարը բազմիցս ներկայացրել է որպես հայաստանակենտրոն քաղաքականություն:
Երկրորդ սկզբունքը համահայկականությունն է: Սա արտահայտում է մեր հավաքական ներուժը լավագույնս օգտագործելու մեր նպատակը՝ մեր հավաքական շահերի, ազգային ինքնության, քաղաքակրթական, ժողովրդավարական արժեքների եւ պետության ամրապնդման ու զարգացման նպատակների առաջմղման համար:
Փոխգործակցությունը երրորդ հիմնարար սկզբունքն է, որն իր մեջ ներառում է իրավահավասար եւ փոխշահավետ համագործակցություն միջազգային հանրության հետ՝ ի նպաստ խաղաղության, անվտանգության եւ զարգացման:
Այսպիսով, ինքնիշխանությունը, համահայկականությունը եւ փոխգործակցությունն են ձեւավորում արտաքին քաղաքական ոլորտում մեր գործունեության տրամաբանության շրջանակը, դրանք են մեր արտաքին քաղաքականության հիմնարար սկզբունքները:
Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի ԱԳՆ ուղերձը ՄԱԿ-ին եւ ԵԱՀԿ-ին, նաեւ դրան հաջորդած «Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի»՝ կապված Հայաստանի վարչապետի եւ ԱԳ նախարարի հայտարարությունների հետ:
Միջազգային հանրության յուրաքանչյուր սուբյեկտի սուվերեն իրավունքն է՝ դիմելու միջազգային եւ տարածաշրջանային կառույցներին, սակայն առավել նախընտրելի կլիներ, եթե Ադրբեջանը, թեկուզ միջնորդավորված, քաղաքակիրթ երկխոսություն վարեր Հայաստանի եւ Արցախի հետ:
Ակտիվ քննարկումների եւ տարբեր տեսակետներ հայտնելու առիթ է շարունակում մնալ Լեռնային Ղարաբաղին ԱՄՆ ֆինանսական օգնության հարցը: Ի՞նչ կասեք այս կապակցությամբ:
Սա գործընթաց է, որը յուրաքանչյուր տարի ընթանում է ԱՄՆ վարչակազմի, Ներկայացուցիչների պալատի եւ Սենատի միջեւ՝ ԱՄՆ բյուջեի արտաքին հատկացումների շուրջ տարվող բանակցությունների առանցքում: Ամեն տարի այս բանակցությունների արդյունքում, որպես կանոն, ապահովվում է նաեւ օգնություն Արցախին։ Բնականաբար, մեր առաջնահերթությունն է նաեւ ապահովել Արցախում տարբեր հումանիտար ծրագրերի նախաձեռնումը եւ իրականացումը. ուստի դա էլ է մեր երկկողմ օրակարգի հարց տարբեր գործընկերների հետ:
Այս պահին քանի՞ երկիր է վավերացրել Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ ստորագրված ՀԸԳ համաձայնագիրը, եւ կա՞ն արդյոք գործընթացի ավարտի ակնկալվող ժամկետներ:
Ներկայումս ՀՀ-ԵՄ ՀԸԳՀ վավերացման համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերն ավարտել եւ Եվրոպական խորհրդի ու ԵՄ Խորհրդի քարտուղարությանն այդ մասին տեղեկացրել են 16 պետություններ՝ Հայաստան, Էստոնիա, Լատվիա, Լիտվա, Բուլղարիա, Լեհաստան, Լյուքսեմբուրգ, Դանիա, Մալթա, Ռումինիա, Միացյալ Թագավորություն, Ֆինլանդիա, Հունգարիա, Սլովակիա, Չեխիա եւ Կիպրոս։
Սակայն սխալ կլինի ասել, որ սա գործընթացի ամբողջական պատկերն է: Օրինակ՝ Շվեդիան ավարտել է համաձայնագրի վավերացման համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերը, սակայն այդ մասին դեռեւս չի տեղեկացրել Եվրոպական խորհրդի ու ԵՄ Խորհրդի քարտուղարությանը: Մենք վավերացման գործընթացը համարում ենք լիովին ավարտված, երբ այն հրապարակվում է ԵՄ քարտուղարության պաշտոնական կայքէջում։
Կան երկրներ, որտեղ վավերացման գործընթացը, կարելի է ասել, հասել է վերջին փուլին: Այսպես՝ համաձայնագիրը վավերացվել է նաեւ Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից եւ ներկայացվել է Գերմանիայի նախագահի ստորագրմանը, որից հետո միայն Գերմանիան այդ մասին կտեղեկացնի ԵՄ Խորհրդին։
ՀԸԳՀ վավերացման գործընթացները ներպետական որոշ փուլեր են անցել ԵՄ գրեթե բոլոր երկրներում, եւ մենք ակնկալում ենք, որ գործընթացը նույն ակտիվությամբ կշարունակվի առաջիկա ամիսներին:
Սակայն միաժամանակ հարկ եմ համարում նշել, որ մենք լիովին օգտագործում ենք համաձայնագրի ժամանակավոր կիրարկմամբ ստեղծված հնարավորությունները: Ինչպես գիտեք, ժամանակավորապես կիրարկվող հոդվածները կազմում են համաձայնագրի մոտավորապես 80%-ը, իսկ մնացյալ 20%-ը, որոնք հիմնականում այն հոդվածներն են, որոնք գտնվում են ԵՄ անդամ երկրների իրավասության շրջանակում, ուժի մեջ կմտնեն ԵՄ անդամ բոլոր երկրների կողմից համաձայնագրի վավերացումից հետո։ Ուստի արդեն իսկ ուժի մեջ գտնվող հատվածը ենթարկվում է 100-տոկոսանոց կիրարկման՝ համաձայն Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ մշակված «ճանապարհային քարտեզի»:

Interview of Armenian Foreign Ministry's spokesperson Anna Naghdalyan to Armenian News - NEWS.am.
Statistics on the Armenian vote at the UN became are widely discussed, and you have already expressed the Armenian side’s point of view on this issue. In your opinion, what is fraught with such a statistical approach and how does it reflect the true foreign policy vectors?
We have repeatedly noted that Armenian interests and Armenians are in the center of the Armenian foreign policy, and therefore it is not surprising that the answer to this question will be the following: Armenia based on its own national interests in international organizations votes, taking into account the content of documents, the background, the discussion process, but not to please someone.
I would not want to comment on the publication in the media, the purpose of which was completely different. And the material was created in the context of the announced new approach to revising the aid provided by the US administration to foreign member states. The approach is not clear, what method of statistical analysis was used in the preparation of the Voice of America's material, whether all quantitative and qualitative data were taken into account - how many countries voted? when and what is this regarding? were only the ‘yes’ and ‘no’ voting data taken into account? whether the abstentions and absences were taken into account, etc. And those who exaggerated the publication did not take into account the logic of the publication or the content of the resolutions put to a vote at the UN, or whether they proceed from the interests of Armenia and the collective interests of the Armenian people. UN resolutions are versatile and diverse, and, as I have already noted, Armenia considers them based on national interests. Armenia’s foreign policy priorities are reflected in the government’s program and Armenia’s vote in the UN is based on these priorities.
Is it possible to say that Armenia continues the policy of complementarity, and to what extent is this possible, given the processes in the world?
It is a very good question. And going forward, I’ll make a statement - at the end of August, the traditional meeting of the heads of the diplomatic missions of Armenia will be held in Yerevan held in a new format this year. It provides for the participation of representatives of state bodies of Armenia, MPs, the MFA central apparatus, and heads of diplomatic services. Within a few days, an active, closed discussion of regional and international developments, the priorities of Armenia in foreign policy, steps proceeding from their logic are expected. The basic principles of foreign policy will be consolidated. There are three of them: Sovereignty will be highlighted as the most important principle of foreign policy, through the prism of which all steps for the benefit of state interests will be considered. This is what the government, and in particular the FM repeatedly indicated as a policy, the central place of which is assigned to the Armenian interests.
The second principle is the interests of all Armenians. This is reflected in the best use of the collective potential for the benefit of collective interests, the protection of national identity, the promotion, strengthening and development of civilizational and democratic values.
The interaction will be determined by the third fundamental principle: equal and mutually beneficial cooperation with the international community, for the benefit of peace, the security of development. Thus, the sovereignty, central interests of the Armenians and interaction form the logical circle of our activity in the foreign policy sphere, these are the basic principles of our foreign policy.
How do you comment on the appeal of the Azerbaijani MFA to the UN and the OSCE, as well as the appeal of the “Azerbaijani community of Karabakh”, in connection with the Armenian PM and FM statements?
It is the sovereign right of each subject of the international community to appeal to international and regional structures. However, it would be preferable if Azerbaijan, albeit indirectly, held a civilized dialogue with Armenia and Artsakh.
The issue of US financial aid to Nagorno-Karabakh is actively discussed and several points of view are expressed. What can you say about this?
This is a process that takes place annually in the US administration, the House of Representatives and the Senate in the context of talks on external subsidies from the US budget. Each year, following the results of these talks, as a rule, aid is also provided to Artsakh. Our desire is to ensure the initiation and implementation of various humanitarian programs in Artsakh. Therefore, this issue is on the agenda of bilateral talks with American colleagues.
How many countries have already ratified the deal between Armenia and the EU, and are there any expected deadlines for the completion of the process?
Armenia, Estonia, Latvia, Lithuania, Bulgaria, Poland, Luxembourg, Denmark, Malta, Romania, the United Kingdom, Finland, Hungary, Slovakia, the Czech Republic, and Cyprus have already completed the necessary procedures for ratification.
However, it would be wrong to say that this is a complete picture of the process. For example, Sweden has completed the domestic processes necessary for ratification of the deal but has not yet informed the secretariat of the Council of Europe and the EU Council about this. We consider the process fully completed when the result is published on the official website of the EU secretariat.
There are countries in which the ratification process can be said to have reached the last stage. For example, the deal was ratified by the German Bundestag and presented for signature to the country's president, after which Germany will inform the Council of the EU about this.
The process of ratification of the deal has passed some domestic stages in almost all EU member states, and we expect that the process will continue with the same activity in the coming months.
However, it should be noted that we make full use of the opportunities provided by the provisional application of the deal. As you know, temporarily applied articles make up approximately 80% of the deal, the remaining 20% are mainly articles within the jurisdiction of the EU member states, will enter into force after the ratification of the deal by all member countries of the organization. Therefore, the already effective block is subject to 100% application, in accordance with the Roadmap developed by Armenia and the EU.