Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում, դատավոր Մեսրոպ Մակյանի նախագահությամբ ընթանում է «Սասնա Ծռեր» խմբի 10 անդամների գործով դատավարությունը։ Այսօրվա նիստին դատարանում կհետազոտվեն գործում առկա իրեղեն ապացույցները։
«Սասնա Ծռեր» խմբի 10 անդամների գործով ներկայումս կալանքի տակ են ամբաստանյալներից Արմեն Բիլյանն ու Սմբատ Բարսեղյանը, որոնք մեղադրվում են ոստիկանների սպանության մեջ։
7 ամբաստանյալների նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը հեղափոխությունից հետո փոխվել է՝ պատգամավորների անձնական երաշխավորությամբ, իսկ Պավել Մանուկյանն ազատ է արձակվել 1 մլն դրամ գրավի դիմաց։

YEREVAN. – The hearing on the criminal case involving ten members of the Sasna Tsrer armed group has resumed Wednesday, at a capital city Yerevan court of general jurisdiction.
At today’s hearing, the court is examining the material evidence in the case.
Of the aforesaid ten members, solely defendants Armen Bilyan and Smbat Barseghyan are still in custody along the lines of this case. They are accused of killing police officers.
After last year’s revolution in Armenia, and based on the personal pledges submitted by MPs, the pretrial measure of custody that was in force for seven other members was commuted and they were released, while Sasna Tsrer member Pavel Manukyan was set free on a 1mn-dram bail.