ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Մարկ Էսպերը թույլ է տվել Մեքսիկայի սահմանին նոր պատվարների շինարարության համար 3,6 մլրդ դոլարի օգտագործումը: Այս մասին նշված է ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի զինված ուժերի հարցերով կոմիտեին հղած նամակում, որը հրապարակել է CNN հեռուստաընկերությունը:
«Ես որոշում եմ ընդունել, որ Մեքսիկայի սահմանի երկայնքով ռազմական շինարարության 11 նախագծերը, որոնց արժեքը գնահատվում է 3,6 մլրդ դոլար, անհրաժեշտ են ազգային անվտանգության նպատակներին համապատասխան զինված ուժերի օգտագործմանն աջակցելու համար»,- նշված է նամակում:
Նշվում է, որ այս նախագծերն իրականացվում են առաջին հերթին ԱՄՆ տարածք ապօրինի միգրանտների մուտքը խոչընդոտելու նպատակով: Դրանց իրականացման շնորհիվ կկրճատվի նաեւ Պաշտպանության նախարարության անձնակազմի թիվը, որն անհրաժեշտ է այն տեղերում սահմանի պաշտպանության համար, որտեղ կկառուցվեն նոր պատվարներ:
Politico պարբերականի տեղեկություններով՝ ֆինանսավորման կեսը կվերաուղղորդվի ԱՄՆ տարածքում ռազմական շինարարության նախագծերից, մնացած մասը կստացվի արտասահմանում համանման նախագծերի համար նախատեսված միջոցներից: Դա ընդհանուր առմամբ կվերաբերի 127 նախագծերի:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը փետրվարի 15-ին հրաման էր ստորագրել երկրի հարավային սահմանին արտակարգ դրություն մտցնելու մասին: Սա ԱՄՆ վարչակազմին թույլ կտար, մասնավորապես, 8 մլրդ դոլար հավաքագրել Մեքսիկայի սահմանի մի քանի հատվածներում պատվարների կառուցման կամ վերանորոգման համար: Ամերիկյան կառավարության կարծիքով՝ դա թույլ կտա կանխել ապօրինի միգրացիան եւ թմրանյութերի մաքսանենգությունը: Թրամփն ավելի վաղ ցանկանում էր հասնել պետական բյուջեի մեջ Մեքսիկայի սահմանին պատվարի կառուցման համար 5,7 մլրդ դոլարից ավելի ներառելուն: Այս կապակցությամբ դեմոկրատների հետ վեճերի պատճառով 2018 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Կոնգրեսում տեղի ունեցավ բյուջետային ճգնաժամ, այն ուղեկցվեց դաշնային կառավարության աշխատանքի դադարեցմամբ, որը տեւեց ռեկորդային 35 օր:

US Defense Secretary Mark Esper on Tuesday allowed the use of $ 3.6 billion to build new barriers on the border with Mexico, CNN reported.
In his letter, Esper told Congress he has "determined that 11 military construction projects along the international border with Mexico, with an estimated total cost of $3.6 billion, are necessary to support the use of the armed forces in connection with the national emergency.”
These projects are implemented primarily to prevent the smuggling of migrants into the US. Thanks to their implementation, the number of personnel of the Defense Department necessary to protect the border in those places where new barriers will be built will also be reduced.
According to Politico, half of the funding will be redirected from military construction projects in the United States, the rest will come from funds earmarked for similar projects abroad. In total, this will affect 127 projects, TASS reported.
US President Donald Trump signed a declaration on February 15 to introduce a state of emergency on the country's southern border. This will allow the US administration, in particular, to accumulate about $ 8 billion for the construction or repair of fences on several sections of the border with Mexico. The US government believes that this will help stop illegal immigration and drug smuggling. Earlier, trump sought inclusion in the state budget of more than $ 5.7 billion for the construction of a barrier on the border with Mexico. Due to disputes with the Democrats in this regard, Congress had a budget crisis on December 22, 2018, accompanied by a suspension of the work of the federal government, which lasted a record 35 days.