Միջուկային համաձայնագրի շրջանակում պարտավորությունների կրճատման երրորդ փուլը նոր ազդակ կհաղորդի Իրանի միջուկային գործունեությանը: Այս մասին, Mehr-ի հաղորդմամբ, հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին:
Նախարարների կաբինետի նիստի ժամանակ Ռոհանին կասկած է հայտնել, թե Իրանը մինչեւ երրորդ փուլի վերջնաժամկետը համաձայնության կհասնի Եվրոպայի հետ:
Թեհրանը մինչեւ սեպտեմբերի 7-ը ժամանակ է տվել համաձայնագրի մասնակից եվրոպական երկրներին՝ Իրանի տնտեսական շահերի պաշտպանության նպատակով (հատկապես նավթի արտահանումը՝ ի դեմս ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների) արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկելու համար:
«Երրորդ փուլը, հավանաբար, աչքի չի ընկնում, սակայն չափազանց կարեւոր բնույթ ունի եւ զգալիորեն կարագացնի միջուկային գործունեությունը»,- ասել է Ռոհանին՝ հավելելով, որ «այդ քայլն առավել կարեւոր է, եւ դրա հետեւանքները հսկայական են»:
Ռոհանին հավելել է, որ Իրանը մոտ օրերս կհայտարարի պարտավորությունների հետագա կրճատման հարցով իր ծրագրերի մասին:
Նա նաեւ հայտնել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ բանակցությունների մասին՝ նշելով, որ Ֆրանսիան խոստանում է եվրոպական երկրների, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի հետ բանակցություններ վարել: «Նրանք գիտեն՝ ինչ ենք մենք ցանկանում, եւ մենք գիտենք՝ ինչ են նրանք ցանկանում, եւ ամեն ինչ պարզ է: Սակայն որոշ այլ դեպքերում տարաձայնություններ ունենք»,- ընդգծել է Իրանի նախագահը:

The third stage to reduce Iran’s obligations under the nuclear deal will give a special impetus to the activities of the Iranian Nuclear Energy Organization, said Iranian President Hassan Rouhani.
At a cabinet meeting, Rouhani expressed doubt that Iran would reach an agreement with Europe a few days before the deadline for the implementation of the third stage, Mehr reported
Tehran gave European signatories to the nuclear deal until September 7 to take effective measures to protect Iran’s economic interests, especially oil exports, in the face of US sanctions.
“The third step may not be striking in appearance, but it is of an extremely important nature, and will considerably accelerate the activities of the country’s nuclear energy organization,” Rouhani said, adding "in my opinion, this step is the most important one that we will take, and its impacts will be extraordinarily huge.”
He added that Iran will announce its measures to further reduce commitments in the coming days.
Rouhani announced his talks with French President Emmanuel Macron.
“Europe has another two-month deadline for negotiations, agreement, and a return to its commitments,” Rouhani said.
Rouhani said Iran has set up a five-month framework for its talks with the French side that would last until the end of the year, adding “France says they will talk to other European countries, as well as China, and the US, and they will make the necessary coordination. Our talks with France is in this regard, as the country represents the EU and the three signatories to the nuclear deal."