ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է քննարկել մաքսատանը տարբեր տեսակի ապրանքների ներմուծման ժամանակ ԱԱՀ-ի չեղարկումը: Այս մասին այսօր ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ընթացքում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը: Ընդ որում, նրա խոսքով, դրանից դեռեւս դժվար է հրաժարվել:
Առաջարկի հեղինակը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանն է:
«Բիզնեսը պետք է ԱԱՀ վճարի միայն այն բանից հետո, երբ վաճառի ապրանքը: Իսկ եթե առայժմ վաճառք չունի, ո՞վ պետք է հարկ վճարի»,- ասաց պատգամավորը: Նրա խոսքով՝ համաշխարհային պրակտիկայում ԱԱՀ-ն վճարվում է ոչ թե ապրանքի վաճառքից առաջ, այլ հետո, սակայն Հայաստանում այլ կերպ է: Երբ գործարարը երկրի ներսում վաճառում է ապրանքը, ԱԱՀ-ն իրեն է վերցնում:
«Այլ կերպ ասած՝ պետությունը գործարարից հարկը նախօրոք է վերցրել եւ հետին ամսաթվով վերադարձրել: Այդ հարկային ծառայությունը թեթեւացրել է կյանքը. գործարարից հարկը միանգամից են վերցրել, եւ հետո չեն փնտրել նրան ու նրա ապրանքը»,- հստակեցրեց պատգամավորը:
Սակայն մյուս կողմից, ինչպես նշեց Մելքումյանը, դրանից տուժում է բարեխիղճ բիզնեսը, քանի որ ներմուծման եւ ապրանքի վաճառքի միջեւ ժամանակ է անցնում: Նա նշեց, որ այդ ընթացքում բիզնեսը սպասում է՝ մինչ կվաճառի ապրանքն ու կկարողանա ԱԱՀ-ն հետ ստանալ:
Իր հերթին, ֆիննախի ներկայացուցիչը հայտարարեց, որ եթե սահմանին ամբողջությամբ հրաժարվենք ԱԱՀ-ից, ապա ստիպված կլինենք փոխել Հարկային օրենսգրքի միանգամից մի քանի հոդված՝ ԱԱՀ դուրս գրելու ժամկետների եւ կարգի, բիզնեսի համար հարկային ռեժիմների մասին:

Правительство Армении готово обсудить отмену НДС на таможне при импорте в страну различного рода товаров. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам в ходе обсуждения законопроекта о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс заявил 4 сентября замминистра финансов Армении Арман Погосян. При этом, по его словам, от нее отказаться пока трудно.
Полностью отменить НДС на границе на все виды импортируемых товаров предложил депутат от «Процветающей Армении» Микаел Мелкумян. «Бизнес должен платить НДС только после того, как продаст товар. А если продажи у него еще нет, то с чего он платит налог?», - заявил парламентарий. По его словам, в мировой практике НДС платят не до, а после продажи товаров. Но в Армении его брали сразу на таможне. А когда бизнесмен продавал товар внутри страны, НДС с него он оставлял себе. «Иначе говоря, государство брало налог у бизнеса заранее, а задним числом возвращало. Этим налоговая служба облегчала себе жизнь: у предпринимателя брали налог сразу, а не искали потом его товар и его самого», - пояснил парламентарий.
Но, с другой стороны, как отметил Мелкумян, от этого страдает добросовестный бизнес, поскольку между импортом и продажей товара проходит время. Он подчеркнул, что все это время бизнес ждет, пока продаст товар и сможет получить НДС обратно.
В свою очередь, представитель Минфина заявил, что если полностью отказаться от НДС на границе, то придется менять сразу несколько статей Налогового кодекса: о порядке и сроках списания НДС, о налоговых режимах для бизнеса. «Все это требует длительных обсуждений», - заметил замминистра Арман Погосян.