ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանի եւ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Մանվել Բադեյանի տատիկերը բարենորոգիչներ են եղել, սակայն պատգամավորներն այդ մասին գլխի են ընկել միայն վերջերս, երբ Հայաստանի վարչապետը գյուղատնտեսական բարեփոխումների շրջանակում, գյուղացիներին խորհուրդ տվեց, կովերին կթելուց առաջ կրծքի լվացման պարտադիր գործընթաց կատարել։ Այս մասին պատգամավորները հայտարարեցին մարտի 29-ին կայացած ասուլիսում։
«Ժառանգության» պատգամավորն ասաց, որ ինքը միշտ կարծել է, որ իր տատը հասարակ կին է եղել, սակայն վերջերս կարծիքը փոխել է։ «Ես միշտ կարծում էի, որ տատս հասարակ կին էր, բայց վերջերս պարզվեց, որ դա այդպես չէ։ Նա իսկական բարեփոխիչ էր, որովհետեւ կովերին կթելուց առաջ ձեռքերը լվանում էր, դուլյի բերանին ծածկոց էր գցում, կովի կուրծքը լվանում էր, ապա չորացնում»,- ասաց Մարտիրոսյանը։
ՀՀԿ-ական Բադեյանն էլ գործընկերոջ ոգով շարունակեց մեկնաբանել Հայաստանի վարչապետի գյուղատնտեսական բարեփոխումներին ուղղված հայտարարությունը։ «Փաստորեն, իմ տատն էլ բարեփոխիչ էր։ Նա միշտ ասում էր, որ մարդիկ պետք է ամեն օր լվացվեն, բայց նա լավ ռեֆորմատոր չէր, քանի որ նրա բարենորոգումները ձախողվեցին։ Այսօր այցելեք ցանկացած կինոթատրոն, կամ նստեք հասարակական տրանսպորտ, եւ կհասկանաք, թե ի՞նչ նկատի ունեմ: Ես ցանկանում եմ ասել, որ այո, մարդիկ գիտեն այն կանոնների մասին, որոնց մասին խոսել էր վարչապետը, եւ իրականում այստեղ բարենորոգման նոր ծրագիր չկա, սակայն հարցն այն է, որ այս ամենն իմանալով հանդերձ, գյուղատնտեսները չեն հետեւում այս կանոններին»,-ասաց Բադեյանը։
Հիշեցնենք, որ ըստ մամուլում տարածված լուրերի, Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն իր գյուղական համայնքներ այցերից մեկի ժամանակ, գյուղացիներին ասել էր. «Հարգելի գյուղացիներ, օրինակ՝ դուք գիտե՞ք, որ մինչեւ կովին կթելը, պետք է ձեռքերը մաքուր լվանալ, դույլի բերանը ծածկել ծածկոցով, գոլ ջրով լվալ կովի կուրծքը, եւ չորացնել։ Սրանք տարրական կանոններ են»:

Совет премьер-министра Тиграна Саркисяна, касающийся доения коров, на пресс-конференции 29 марта напомнил сразу двум депутатам Национального Собрания - Армену Мартиросяну из партии «Наследие» и Манвелу Бадеяну из РПА - их бабушек, которые, однако, оказались не особо удачливыми реформаторами.
Касаясь реформ, осуществляемых Правительством страны, Мартиросян отметил: «Вы знаете, я всегда считал, что моя бабушка обычная женщина. Но сейчас выяснилось, что она реформатор, потому что она всегда, перед тем как доить коров, мыла руки, стелила ведро марлей, мыла и сушила корове вымя».
Другой участник пресс-конференции - депутат от правящей Республиканской партии Армении Манвел Бадеян, ответил коллеге в том же духе: «Вы знаете, моя бабушка тоже была реформатором, она  всегда говорила, что люди должны мыться каждый день, но она была не удачливым реформатором,  ее реформы провалились.
Зайдите в автобус или кинотеатр, и вы поймете, что я имею в виду. Я хочу сказать, да, люди знают о тех правилах, о которых говорил премьер-министр, и реформ в этом действительно нет. Но вся суть в том, что, зная это, фермеры просто не соблюдают правила».
Напомним, что согласно информации, муссируемой в СМИ, премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая в одном из сел, в частности, отметил: «Уважаемые сельчане, к примеру, вы знаете, что перед тем, как доить корову, необходимо вымыть руки, застелить ведро марлей, теплой водой вымыть коровье вымя и высушить его мягким полотенцем. Это элементарные правила».