Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը 1-2 ամսվա մեջ որոշում կկայացնի նախագահական ընտրություններում իր թեկնածությունն առաջադելու վերաբերյալ: Այս մասին այսօր` սեպտեմբերի 8-ին, Ստեփանակերտում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մայիլյանը:
«Շատ դրական արձագանք եղավ թե Արցախից, թե Հայաստանից, թե Սփյուռքից նաեւ հայաստանյան մամուլից, որի համար շատ շնորհակալ եմ բոլորին, եւ դա կօգնի վերջնական որոշման համար: Վերջնական որոշման համար նաեւ պետք է անցկացնեի խորհրդատվություններ տարբեր քաղաքական ուժերի հետ, եւ ինձ թվում է՝ մոտակա 1-2 ամսվա մեջ վերջնական որոշում կկայացնեմ»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով նրան, որ մամուլում լուրեր են տարածվել, որ գործող նախագահը հաջորդ ընտրություններին  իրեն է աջակցելու, Մայիլյանն ասաց, որ Բակո Սահակյանը չի կարող որեւէ մեկին աջակցել. նա համապատասխան պայմաններ է ստեղծելու, որ օրենքի սահմաններում անցնեն ընտրություններ:
Մայիլյանը նաև խուսափեց ուղիղ պատասխանել այն հարցին՝ որքանով են համապատասխանում իրականությանը այն տեղեկություններին, որ ինքը Հայաստանի իշխանությունների նախընտրելի թեկնածուն է։

Artsakh Foreign Minister Masis Mayilyan will decide whether to participate or not in the presidential election within 1-2 months.
According to him, there were positive reviews from Artsakh, Armenia and the Diaspora.
“I am grateful for this, and this will help make a decision,” he told reporters. “I think that I will make a decision within 1-2 months.”
Touching on publications in the press that the current President of Artsakh, Bako Sahakyan, will nominate his candidacy, Mayilyan noted that Sahakyan cannot nominate a candidate, he will create appropriate conditions for the elections to be held within the framework of the law.
He did not directly answer the question of how relevant is the information that he is the preferred candidate for the Armenian authorities.