Ռուսաստանի մայրաքաղաքում նախօրեին սկսվել են Քաղաքի օրվան նվիրված տոնական միջոցառումները՝ Մոսկվան նշում է իր 872-ամյակը, հայտնում է «Русарминфо»-ն:
Մոսկվայի օրվան նվիրված ԺՏՆՑ-ի տոնական բեմում ելույթ են ունեցել ստեղծագործական կոլեկտիվներ, որոնք ներկայացրել են Ռուսաստանի մայրաքաղաքում բնակվող ժողովուրդների ազգային մշակույթը:
Մոսկվացիների եւ մայրաքաղաքի հյուրերի համար հայերեն եւ ռուսերեն հնչել են հայ հայտնի բանաստեղծ Եղիշե Չարենցի «Ես իմ անուշ Հայաստանի արեւահամ բառն եմ սիրում» բանաստեղծությունը: Աշխարհահռչակ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանի թոռան՝ Ջիվան Գասպարյան կրտսերի կատարմամբ դուդուկի հնչյունների ներքո «Հայաստանի գույներ» համույթը կատարել է հին հայկական «Բերդ» պարը:
Մոսկվայի օրվան նվիրված համերգին մասնակցել են Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը: Վլադիմիր Պուտինն իր ելույթում տոնի առիթով սրտանց շնորհավորել է մոսկվացիներին եւ քաղաքի հյուրերին:

The celebratory events on the 872nd anniversary of Moscow have gotten underway in the Russian capital city, Rusarminfo reported.
Groups and ensembles performed on the festive stage devoted to Moscow Day, and presented the national culture of the peoples living in the capital city.
In this connection, a well-known poem by famous Armenian poet Yeghishe Charents was recited in Armenian and Russian for Muscovites and guests of the Russian capital city, and an Armenian dance ensemble performed the ancient Armenian Berd (fortress) dance under the tunes of the duduk.
Russian President Vladimir Putin and Moscow Mayor Sergey Sobyanin also were on hand at this concert dedicated to Moscow Day.