Այս փուլում խնդիր է դրվում, որ բնապահպանության տեսչական մարմինն անմիջապես սկսի գործողություններ Ամուլսարում եւ վեր հանի խնդիրներ, եթե դրանք գոյություն ունեն: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 9-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը:
Նրա խոսքով, այս փուլում խոսքը ոչ թե հանքի շահագործման մասին է, այլ այն շինարարական աշխատանքների, որոնք անհրաժեշտ են առաջին փուլում. «Ընդգծվեց, որ եթե անգամ շինարարական աշխատանքների ժամանակ նկատվի որեւէ խախտում, շեղում իրենց նշած չափանիշներից, ապա տեսչական մարմինը կիրականացնի բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները: Եթե 90 օրվա ընթացքում չվերացվեն խնդիրները, կդադարեցվի որեւէ կարգի գործողություն: Այս դիրքորոշման հետ «Իմ քայլը» խմբակցությունը համաձայն է: Վարչապետի հետ հանդիպման ժամանակ խմբակցությունում առարկություն, որ մենք չպետք է գնանք այդ ճանապարհով, չի հնչել»,-,-հայտարարեց նա:
Հարցին, թե եթե ջերմուկցիները չբացեն Ամուլսար տանող ճանապարհները, կա՞ ուժով այն բացելու հավանականություն, Մակունցը պատասխանեց. «Ես առաջարկում եմ այս պարագայում պայմանական նախադասություններից դուրս գանք, որովհետեւ պետք է սպասենք, տեսնենք իրավիճակն ինչպես է զարգանում: Մնացյալ գործողությունների մասով կխնդրեմ, որ հարցադրումները լինեն բացառապես այն մարմիններին, որոնք գործողություններն իրականացնելու են»:
Նրա ներկայացմամբ, վարչապետի կողմից նշված դիրքորոշումը չի հակասում ժողովրդի շահերին. «Այստեղ բոլորովին կարիք չկա բաժանելու ժողովրդի կողմի եւ դեմի: Մենք գնալու ենք այնպիսի քայլերի, որոնք որեւէ կերպ չեն վնասի մեր պետական շահին, բնակչությանը, բնապահպանությանը: Իր խոսքում պարոն Փաշինյանը նշեց, որ այս պարագայում դեմ դուրս գալու կարիք չկա»:

In this stage, the objective is to have the nature protection inspection body immediately launch operations in the Amulsar gold mine and identify the problems, if there are such. This is what head of the My Step faction of the National Assembly of Armenia Lilit Makunts told journalists at the National Assembly today.
According to her, in this stage, the issue is related to the construction works that need to be conducted in the first stage, not exploitation of the gold mine. “In his speech addressed to the public, the Prime Minister emphasized that even if any violation is noticed during the construction works, the inspection body will take all the necessary actions. If the problems are not eliminated within 90 days, there will be no other actions. The My Step faction agrees with this,” she declared.
When asked if it is likely for the government to open the roads leading to the Amulsar gold mine by force, if the residents of Jermuk town don’t open the roads, Makunts said it would be better to wait to see how the developments unfold and address the relevants with any other questions regarding this issue.