Ամուլսարի պաշտպանության Երեւանում անցկացվող ցույցի մասնակիցները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին մեղադրել են իշխանությունը չարաշահելու եւ հեղափոխության արժեքներին դավաճանելու մեջ։
Հիշեցնենք, որ ցույցը մեկնարկել էր խորհրդարանի այգուց, ընդ որում՝ մասնակիցներին դիմավորել էին ոչ թե իբր ժողովրդի համար բաց դարպասները, այլ ուժեղացված ոստիկանական շարասյունը։ Ցուցարարները երթով շարժվեցին դեպի Հանրապետության հրապարակ՝ կառավարական շենք։
Ֆրանսիայի հրապարակում տեղի ունեցավ ոչ մեծ ինքնաբուխ միտինգ, որի ժամանակ բնապահպան Անի Խաչատրյանը բազմաթիվ ներկաների անունից Նիկոլ Փաշինյանին մեղադրեց իշխանությունը չարաշահելու, հեղափոխության արժեքներին դավաճանելու եւ նախորդ իշխանությունների քաղաքականությունը շարունակելու մեջ։ Խաչատրյանը ընդգծեց, որ «Լիդիան» ընկերությունը, որին վստահվել է Ամուլսարի շահագործումը, ապատեղեկացրել է իշխանություններին, հասարակությանը եւ սեփական վարկատուներին։ Սակայն վարչապետը չի ցանկանում դա տեսնել։
«Փաշինյանը բարձր մակարդակով իրականացնում է ընկերության հովանավորչությունը։ Սա չարաշահման աղաղակող փաստ է։ Փաշինյանն ու իր կառավարությունը պատասխանատվություն են կրում այն բանի համար, որ երկրի ողջ բնակչության հաշվին, շանտաժի ճանապարհով պետք է հարստանա ինչ-որ ընկերություն»,- հիշեցրեց ակտիվիստը։ Բնակչության մեծ մասը չի հավատում հանքավայրի անվտանգության մասին փաստարկներին, միաժամանակ ստեղծվում է կառավարության լեգիտիմության սպառնալիք՝ նշեց Խաչատրյանը՝ ընդգծելով, որ Ամուլսարի պաշտպանները բոլոր ջանքերը կներդնեն քաղաքացիների իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու համար։
Բնապահպանների, ակտիվիստների եւ քաղաքացիների տարակուսանքի պատճառը «Լիդիան» ընկերությանը Ամուլսարի հանքավայրի շահագործումը թույլ տալու իշխանությունների համառ մտադրությունն է։ Փորձաքննությունն իրականացնող «Էլարդ» ընկերության մասնագետները նույնպես նշել են հնարավոր վտանգների մասին։ Փորձաքննությունն արժեցել է 400 000դոլար։
Բնապահպանները կարծում են, որ հանքավայրի մշակումն իր մեջ Հայաստանի բոլոր գետերն ու Սեւանա լիճը վարակելու պոտենցիալ սպառնալիք է պարունակում, եւ վնաս է հասցնում Ջերմուկ հանգստավայրին։ Միաժամանակ, գոյություն ունեն բազմաթիվ տվյալներ այն մասին, որ հանքավայրում ոսկին շատ աննշան մաս է կազմում։ Հակառակը, խորհրդային տարիների արշավախմբերը հանքավայրում հայտնաբերել են ոչ թե ոսկի, այլ՝ ուրան։

Участники проходящей в Ереване акции в защиту Амулсара обвинили премьер-министра Никола Пашиняна в злоупотреблении властью и измене ценностям революции.
Напомним, что акция стартовала от парка при парламенте, причем участников акции встретили не якобы открытые для народа ворота парка, а усиленный полицейский кордон. Участники акции двигаются шествием к зданию правительства на площади Республики.
На площади Франции состоялся небольшой импровизированный митинг, во время которого эколог Ани Хачатрян от имени многочисленных присутствующих обвинила Никола Пашиняна в злоупотреблении властью, измене ценностям революции и продолжении политики предыдущих властей. Хачатрян подчеркнула, что компании «Лидиан», которой доверена разработка Амулсара, дезинформировала власти, общественность и собственных кредиторов. Однако премьер не желает этого видеть.
«Пашинян на высшем уровне осуществляет покровительство компании. Это вопиющий факт злоупотребления.  Пашинян и его правительство несут ответственность что то, что за счет всего населения страны, путем шантажа, будет наживаться какая-то корпорация», - напомнила активист. По ее словам, заявления Пашиняна создают благодатную почву для действий «Лидиан». Большая часть населения не верит доводам о безопасности рудника, одновременно создается угроза легитимности правительства, от метила Ани Хачатрян, подчеркнув, что защитники Амулсара приложат все усилия для защиты прав и интересов граждан.
Негодование экологов, активистов и граждан вызвано упорным намерением властей страны позволить компании «Лидиан» разрабатывать месторождение Амулсар. Как указывают эксперты, в заключении экспертной компании «Элард» также указаны возможные риски эксплуатации рудники. Сама экспертиза обошлась стране в 400 тысяч долларов.
Экологи считают, что разработка рудника таит потенциальную угрозу заражения всех рек Армении и озера Севан, нанесет прямой ущерб курорту Джермук. Помимо этого, существуют многочисленные данные о том, что золото в руднике составляет ничтожно малую часть. Напротив, экспедиции советских лет обнаружили в руднике не золото, а уран.