«Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել մարմնական վնասվածք հասցնելու հատկանիշով։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 12-ին, լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Արամ Հարությունյանը։ Նշենք, որ նա ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներից էր, եւ այսօր Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրի բակում բողոքի ակցիա իրականացնելու ժամանակ հարվածել է մի կնոջ.
«2-3 կանայք անընդհատ ասացին՝ «թուրք ես» սկզբից ռեակցիա չեմ տվել, հետո էլի եկան նույնը կրկնեցին։ Հետո մի կինը այդ երկուսի արանքում ասաց «թուրք, բալեդ թաղեմ», հիմա էլ որ ասեն, ես կխփեմ։ Ցանկացած սադրիչ պետք է ստանա համապատասխան պատասխան, կարեւոր չէ, որ կին է, քանի որ որեւէ կին որեւէ մարդու չի կարող ասել՝ «բալեդ թաղեմ»»։
Հարությունյանը պնդեց, որ այդ կինը բողոքի ակցիայի հետ որեւէ կապ չի ունեցել, եւ նրան բերել էին սադրելու համար.
«Էդ կինը հայերեն գրել չգիտի, այսինքն՝ ինքը եկել էր, ՍԴ-ի սեպտեմբերի 4-ի որոշման հետ կապված ինչ-որ բաներ էր ասում։ Այդ հարվածն ուղղված էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին, Նիկոլ Փաշինյանին եւ բոլոր սադրիչներին։ Թող սա լինի այն վերջին հարվածը, որը ստացավ այդ խեղճ կինը, բայց իրականում նա ստացավ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի, Նիկոլ Փաշինյանի եւ բոլոր սադրիչների փոխարեն։ Էդ կնոջը բերել էին, ինքը Սահմանադրություն էլ չգիտի։ Կրակի վրա յուղ մի լցրեք, մի սադրեք։ Ադրբեջանի երազանքն ա, որ Քոչարյանը, Սեյրան Օհանյանն ու Խաչատուրովը նստեն։ Եթե իմ ծնողն էլ լիներ, ես մեկ է՝ հարվածելու էի»։
Իրավաբան Վահե Եփիկյանը Հարությունյանի խոսքին ավելացրեց, որ նրան ծեծի կասկածանքով բերման են ենթարկել, բայց հարցաքննել են մարմնական վնասվածք պատճառելու համար։
Նշենք, որ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ այսօր կայացավ «Մարտի մեկի» գործով սահմանադրական կարգը տապալելու համար մեղադրվող ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուս նախկին պաշտոնյաների վերաբերյալ գործի քննությունը։ Քոչարյանի պաշտպանները միջնորդություն ներկայացրեցին ՍԴ որոշման հիմքով վերացնել Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը։ Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ, որոշումը կհրապարակվի սեպտեմբերի 17–ին։

Leader of National Concord political party Aram Harutyunyan is charged with causing bodily injury. This is what Harutyunyan told journalists today. He was one of the supporters of second President of Armenia Robert Kocharyan and hit a woman during a protest that was taking place in the yard of the Yerevan Court of General Jurisdiction in Shengavit District.
“Two to three women constantly said “you are a Turk”. At first, I didn’t react, but then they repeated it. Later, one of the women said I am a Turk and that my children should die, and I hit her, and I would hit her again, if she said it. Every instigator has to receive an adequate response, and it doesn’t matter if the person is a man or woman.”
Harutyunyan insisted that the woman had nothing to do with the protest that was taking place and was only there to instigate.
“That woman had come to say a few words about the decision that the Constitutional Court adopted on September 4. My slap was a slap to Levon Ter-Petrosyan, Nikol Pashinyan and all instigators. The woman had been brought here. She didn’t even know the Constitution. Don’t pour salt on the wound.”
Lawyer Vahe Yepikyan added by saying that even though Aram Harutyunyan was apprehended under the suspicion of a beating, he was interviewed for causing bodily injury.
The examination of the case of second President of Armenia Robert Kocharyan and other ex-officials, who are accused of overthrowing constitutional order in the case of the events of March 1, 2008, was held today and presided by Judge Anna Danibekyan at the Yerevan Court of General Jurisdiction in the Shengavit District. Kocharyan’s attorneys filed a motion with the court to abolish the detention preventive measure for Robert Kocharyan on the basis of the decision of the Constitutional Court. The judge left for the consultation room, and the decision will be announced on September 17.