Twitter-ի միրոբլոգների սերվիսն արգելափակել է Կուբայի Կոմունիստական կուսակցության եւ նրա Կենտկոմի առաջին քարտուղար Ռաուլ Կաստրոյի աքաունթները, տեղեկացնում է ՌԲԿ-ն՝ հղում կատարելով Reuters-ին։
Ներկայում Կաստրոյի էջ մտնելիս սոցցանցում հայտնվում է հայտարարություն աքաունթի գործողության դադարեցման մասին։
Սերվիսի աշխատակազմն արգելափակել է նաեւ քաղաքական գործչի դստեր՝ Մարիելա Կաստրոյի աքաունթը, որն զբաղեցնում է երկրի Սեռական դաստիարակության ազգային կենտրոնի տնօրենի պաշտոնը։
Ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի 11-ին, Twitter-ն արգելափակել էր Կուբայի մի քանի առաջատար ԶԼՄ-ների աքաունթները եւ երկրի հաղորդակցությունների նախարարության էջը։ Դրանք արգելափակվել են կղզու Պետխորհրդի եւ Նախարարների խորհրդի նախագահ Միգել Դիաս-Կանելի՝ Կուբայի բնակչությանը դիմելու ժամանակ, որում նա նախազգուշացնում էր վերահաս էներգետիկ ճգնաժամի մասին՝ պայմանավորված ամերիկյան պատժամիջոցներով։
Սոցցանցի ներկայացուցիչը Reuters-ին ասել է, որ սերվիսի կանոններն արգելում են օգտատերերին արհեստականորեն որեւէ քննարկում մտցնել թոփում ի հաշիվ բազմաթիվ աքաունթների օգտագործման։ Կուբայի Ժուռնալիստների միությունում արգելափակումն անվանել են «զանգվածային գրաքնության» ակտ եւ պահանջել վերականգնել աքաունթների գործողությունը։

Twitter has blocked the accounts of the Communist Party of Cuba and the first secretary of its Central Committee, Raul Castro, Reuters reported
Dozens of accounts of journalists for Cuban state-run media as well as the official account for the communications ministry were also blocked in the crackdown late on Wednesday.
The administration of the service also blocked the account of the daughter of politician Mariela Castro, who holds the post of director of the National Center for Sexual Education of the country.
Earlier, Twitter blocked the accounts of several Cuban media outlets. The move came just as Cuba’s president, Miguel Díaz-Canel, was addressing the nation on state-run TV, warning of an energy crisis due to US sanctions.
“What is new here is the massive scope of this act of cybernetic warfare, clearly planned, that aims to limit the freedom of expression of Cuban institutions and citizens and to silence the leaders of the revolution,” it said in a statement.
A representative of the social network told Reuters that the rules of the service prohibit users from artificially bringing any discussion to the top through the use of multiple accounts. The Cuban Journalists Union called the blocking an act of “massive censorship” and demanded that the accounts be restored.