Թուրքիայի նախկին վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն հայտարարել է իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունից դուրս գալու եւ նոր քաղաքական շարժում ձեւավորելու ծրագրերի մասին, հայտնում է AP-ն:
Դավութօղլուն հրաժարական է ներկայացրել ուրբաթ, այն բանից մի քանի օր հետո, երբ «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը քննություն է սկսել՝ նրան եւ 3 նախկին օրենսդիրների կարգապահական խախտման պատճառով կուսակցությունից հեռացնելու համար:
Քաղաքական գործիչը երկրի ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցրել է 2009-2014 թվականներին, այնուհետեւ մինչեւ 2016 թվականը զբաղեցրել է վարչապետի պաշտոնը:
Նա վերջերս քննադատել էր երկրի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի քաղաքականությունը, հատկապես կարծիք արտահայտելու ազատության առնչությամբ:
Դավութօղլուն ԱԶԿ երկրորդ առանցքային դեմքն է, որը կուսակցության շարքերը լքում է նախկին փոխվարչապետ եւ էկոնոմիկայի նախարար Ալի Բաբաջանից հետո, որը հուլիսին նույնպես հայտարարել էր նոր կուսակցություն ստեղծելու ծրագրերի մասին:

Former Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu announced his withdrawal from the ruling Justice and Development Party and plans to form a new political movement, AP reported.
Davutoglu resigned on Friday, a few days after the ruling Justice and Development Party, began proceedings to expel him and three former lawmakers from the party for misconduct.
The politician was FM from 2009 to 2014, and then PM until 2016.
He recently criticized the policies of President Recep Erdogan, especially regarding freedom of expression.
Davutoglu is the second key figure in the AKP, who left its row after Ali Babacan, a former deputy prime minister and minister of economy, who also announced plans in July to create a new party.