Պրահայի դատախազները որոշել են հանել Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիսի մեղադրանքները Եվրամիության սուբսիդիաների խարդախությունների հետ կապված, տեղեկացնում է AP-ը։
Դատախազներն իրենց որոշման մասին հայտարարել են ուրբաթ, Բաբիսին մեղադրելու մասին ոստիկանության երաշխավորության գնահատականից հետո։ Նրանց որոշումը կարող է չեղարկել գլխավոր դատախազությունը։
Գործը վերաբերում է այն ֆերմային, որը ԵՄ սուբսիդիաներ էր ստացել այն բանից հետո, երբ դրա սեփականությունն «Ագրոֆերտ» կոնգլոմերատից, որը պատկանում էր Բաբիսին, անցել էր 250 ընկերությունների, որոնց սեփականատերերը Չեխիայի վարչապետի ընտանիքի անդամներն էին։
Սուբսիդիաները նախատեսված էին միջին եւ փոքր ձեռնարկությունների համար, եւ «Ագրոֆերտը» դրանց հանդեպ ոչ մի իրավունք չուներ։ Ավելի ուշ «Ագրոֆերտը» նորից դարձավ ֆերմայի տերը։

Prague prosecutors have decided to drop charges against Czech Prime Minister Andrej Babis, who was charged with fraud with EU subsidies, AP reported.
Prosecutors announced their decision on Friday after evaluating a police recommendation to charge Babis. Their decision may be reversed by the Prosecutor General.
The case concerns a farm that received EU subsidies after its property was transferred from the Agrofert conglomerate, which belonged to Babis, to 250 companies owned by members of the Czech prime minister’s family.
Subsidies were intended for medium and small enterprises, and Agrofert would not have been entitled to them. Later, Agrofert again became the owner of the farm.