ԱՄՆ նախագահի անվտանգության հարցերով արդեն նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աշխատակազմի ամենաագրեսիվ եւ ամենակոշտ դիրքորոշում ունեցող գործիչներից մեկն էր: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 13-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը՝ անդրադառնալով Բոլթոնին հեռացնելու Թրամփի որոշմանը:
Նրա խոսքով, բացի դրանից Բոլթոնն ուներ իր անձնական քաղաքական գիծը, քաղաքական պատկերացումները, այդ թվում արտաքին քաղաքականության մեջ, ու դրանք շատ հաճախ չէին համընկնում ԱՄՆ նախագահի դիրքորոշումների հետ:
«Թրամփը հաճախ նրան կշտամբում էր՝ ասելով, որ եթե քեզնով լինի, բոլորին կռմբակոծես, բոլոր երկրների դեմ պատերազմ կհրահրես: Սա ԱՄՆ նախագահի համար ընդունելի մոտեցում չէր: Դա պաշտոնանկության պատճառներից մեկն էր, կային շատ պատճառներ, այդ թվում ներքաղաքական գործընթացների հետ կապված: Նրա հարաբերությունները լավ չէին ոչ պետքարտուղարության հետ, ոչ անվտանգության ոլորտի այլ հիմնարկների հետ:
Մեծ հաշվով հրաժարականը սպասելի էր: Հավանաբար սպասելի էր ավելի ուշ ժամանակահատվածի համար, բայց այն տեղի ունեցավ այս պահին: Ամերիկյան մամուլում գրվում է, որ Թրամփն այս քայլին գնաց հենց հիմա, որովհետեւ ցանկանում է Իրանի նախագահի հետ բանակցություններ սկսել ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում: Մեծ հաշվով, Բոլթոնը այն անձն էր, որ ներկայությունն այդ պաշտոնում խանգարում էր այդ բանակցություններին»,-հայտարարեց քաղաքագետը:
Նա հավելեց, որ չի կարծում, որ ամերիկյան արտաքին քաղաքականության փոփոխություն լինի, սակայն Բոլթոնի հեռացումով կոշտ դիրքորոշումը գոնե Իրանի հարցում կմեղմվի. Հավանաբար դիրքորոշումը կմեղմվի նաեւ Ռուսաստանի նկատմամբ: Թրամփն ընտրություններից առաջ ուզում է ներկայանալ որպես լավ բանակցող»:

YEREVAN. – Now former US National Security Advisor John Bolton was one of the figures with the most aggressive and harshest position in President Donald Trump’s administration. Political scientist Suren Sargsyan noted this at a press conference on Friday, and reflecting on Trump’s decision to dismiss Bolton.
In his words, furthermore, Bolton had his own political line and political perceptions, including in foreign policy, and they often did not coincide with the positions of the US president.
“By and large, the resignation was expected,” the political scientist said. “It’s written in American press that Trump has taken this step right now because he wishes to start talks with the president of Iran, on the margins of the UN General Assembly. By and large, Bolton was the person whose presence in that post was hampering those negotiations.”
Sargsyan said he does not think that there would be a change in US foreign policy with the removal of Bolton, but its tough stance would be relaxed, at least on the Iran issue.
“Probably, the [US] stance towards Russia will also be relaxed,” he added. “Before the [forthcoming US presidential] elections, Trump wants to present himself as a good negotiator.”